Andy the Candy aka Andreas Fidje (25) er vinner av Norsk Viseforums første studiostipend.
Studiostipendet er på 15 000 kr, som skal gå til å spille inn vinnerbidraget i det studio vinneren selv ønsker.
Norsk Viseforum organiserer visekunstnere, viseklubber og konsertarrangører i Norge. Det kom inn 125 søkere fra hele landet til stipendet. 11 ble valgt ut som finalister, og av disse ble altså Andy The Candy med visen Vigelandsmafiaen trukket ut som vinner.
– Andy The Candys humor, og evne til å å trekke store spørsmål ut av noe lite, men med en humoristisk tvist, står ikke mye tilbake for Tønes og Øystein Sunde. Fidje spesialiserer seg på «bitre viser fra det blide Sørland». Slik holder han liv i ironi-generasjonens arv, samtidig som han gjør seg selv til arvtaker for Sørlandsvise-tradisjonen fra hans store forbilder, Eivind Bøksle og Jan Engervik, sier daglig leder i Norsk Viseforum, Audun Reithaug i en pressemelding.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.












































