Publikum_ill

Hovefestivalen til vurdering for straffbare forhold

I følge Dagbladet står det i en revisorrapport at det bør vurderes av påtalemyndighet om styret i den første Hovefestivalen har begått straffbare forsømmelser.

Populærmusikk

Hovefestivalen gikk konkurs i 2009, men festivalen lever videre på Tromøya utenfor Arendal etter at briten Melvin Benn og hans Festival Republic troppet opp med penger og Hove Republic som nytt ansvarlig selskap.
Den økonomiske situasjonen etter den gamle Hovefestivalen har blitt gjennomgått av revisor, og nå har en rapport blitt lagt fram.
I følge Dagbladet heter det i rapporten at gjelden til Hovefestivalen er i underkant av 17 millioner kroner fordelt på 77 kreditorer. I rapporten heter det også at det må vurderes om noen av forsømmelsene til Hove-styret kan være straffbare.
Bobestyrers inneberetning er sent til påtalemyndighetene ved Arendal politikammer sammen med rapporten. Påtaleansvarlig i Arendal har foreløpig ikke rukket å vurdere det overleverte materialet, og sier til Ballade den videre gangen i saken kan kommenteres tidligst neste uke.
Dagbladet trekker fram fire punkter fra rapporten som dreier seg om straffbare forhold. Det er at styret skal ha drevet festivalen på tross av en reell negativ egenkapital etter festivalen i 2007, brutt aksjeloven og artistskatteloven, samt drevet festivalen på kreditors regning.
Bobestyrer mener i rapporten at det er grunnlag for å sette Hove-styret i konkurskarantene, samt at det bør avklares om de selskapsansvarlige har et tilbakebetalingskrav.
Dagbladet har også vært i kontakt med Hovefestivalens advokat, og vedkommende sier til avisen at styrebehandlingen av regnskapet ble foretatt basert på anslag fordi presise regnskaper i festivalsektoren kommer en stund i ettertid. Samtidig sier advokaten til Dagbladet at det økonomiske resultatet ble dårligere enn ønsket på grunn av regnvær.
Årets Hovefestival skal ikke være truet av denne situasjonen, siden den eies og drives av Festival Republics underselskap Hove Republic.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio