Hopp til innhald

Eidsvåg på engelsk

Bjørn Eidsvåg og komponist Ragnar Bjerkreim samarbeider om å lage filmmusikk til en svensk serie om fred. Dette blir første gangen Eidsvåg synger på engelsk.

– Jeg ble pent nødt til å synge på engelsk når komponisten forlangte det. Jeg liker jo best å synge på norsk, for da forstår jeg umiddelbart hva jeg synger, men det var kjekt å forsøke noe nytt. Og hvis jeg selv hadde ønsket meg en internasjonal lansering, så tror jeg nok jeg hadde sunget på engelsk, sier Bjørn Eidsvåg til Stavanger Aftenblad.

Ragnar Bjerkreim har skrevet musikk til fem store dokumentarprosjekter fra det svenske produksjonsselskapet Sebra film siden 1988. Til sammen har han skrevet filmmusikk til 30 produksjoner, der ni foreligger på soundtrack. Plata fra den nye serien vil innhold 40 minutter med instrumentalmusikk, i tillegg til låta med Eidsvåg.

– Det er sjelden jeg bruker låter i dokumentarprogrammer. men jeg har gjort det en gang tidligere. Morten Harket sang i en serie vi laget om kultur. Den ble mye spilt i P4 og ble en radiohit. Når det gjelder teksten til den nye sangen, «A poem for peace», så må jeg innrømme at jeg fikk litt hjelp av fader Eidsvåg fra Sauda, sier Bjerkreim.

– Bjørn synger veldig fint på engelsk, han er rett og slett en veldig god sanger, mener komponisten.

Bjørn Eidsvåg ga ut sin første plate, «Inn for landing», i 1976, og vakte senere til dels stor oppmerksomhet med plater som «På bakerste benk», «Passe gal», «På leit» og «Dansere i natten». Det virkelig store gjennombruddet kom med albumene «Allemannsland» og «Landet lenger bak» i hhv. 1993 og 1995, som solgte henholdsvis 80 000 og 100 000 eksemplarer. En lignende suksess opplevde han med «På svai» i 1997. Eidsvåg har ellers vært nominert til Spellemannspris hele ni ganger, og fikk i 1997 æresbevisningen Årets Spellemann. Han har til sammen solgt godt over 700 000 plater, og også forårets samleplate «Hittil og littil», som inneholder nyinnspillinger av mange av hans publikumsfavoritter, samt de to nye låtene «Rart Smil» og «Saltvannsfolket»,har forlengst passert hundretusenmerket.

Ledige stillinger

Flere saker

Edvard Grieg Kor i Håkonshallen under Festspillene i Bergen

Ballades anmelder: – Aldri hyggelig å høre at en kunstner føler seg misforstått

Musikkritiker Maja Sievers Skanding svarer komponist Torstein Aagaard-Nilsen på kritikken av hennes anmeldelse av Edvard Grieg Kors «Fem elementer».

Utsnitt av utgivelsen Rondo Amoroso, av Jan Henrik Keyser

Jan Henrik Kayser er død

Pianisten fra Bergen sovnet inn natt til søndag.

Glogerfestspillene Isa Katharina Gericke og Frank Havrøy

Glogerfestspillene med 20-årsjubileum og Notre Dame-organist på balkongen

– Orgelet er selve hjertet i festspillene og pusten i kirken, sier kunstnerisk leder for Glogerfestspillene, Isa Katharina Gericke. De...