Av Carl Kristian Johansen
Nå mobiliserer Husom og de andre streikende musikerne, og på et møte mandag ble det organisert en markeringsom som skal finne sted på Torgallmenningen i Bergen torsdag.
— Vi har forstått av vi må gjøre oss mer synlige. Vi må gjøre hva vi kan for å bygge forståelse for vår situasjon i opinionen, selv om streikefloken må løses på et annet nivå.
— På torsdag blir det en markering på Torgallmenningen klokken 12.00. Det blir musikk, utdeling av løpesedler, appell av Musikernes Fellesorganisasjons (MFO) forbundsleder Arnfinn Bjerkestrand, og flere lokale LO-forbund skal delta i fanemarkeringer, sier Husom til Ballade.
Har det vært noen bevegelse mellom partene siden forrige onsdag?
— Etter den informasjonen vi har fått har ikke vår arbeidsgiver vært på banen i det hele tatt, og de kom heller ikke med noe reelt tilbud før vi gikk ut i streik, sier Husom.
Den 5. mai ble det brudd i lønnsforhandligene mellom de lokale partene i arbeidsgiverforeningen NAVOs Område 1 Orkester og teater, og MFO. Etter at meklingen mellom NAVO og LO Stat ikke førte fram, ble altså musikerne ved Bergen Filharmoniske Orkester tatt ut i streik den 24. mai.
— Vi gjør ikke annet enn å kreve lønn som fortjent, vi er viktig kulturbærere i demokratiet. Folk forstår ikke hvor viktig levende musikkformidling på høyt nivå er før den forsvinner. Musikk er en bærebjelke i samfunnet. Det kan høres dramatisk ut, men det er fristende å bruke slik ord, sier Husom.
Hvordan har responsen fra publikum vært?
— Hvis publikum hadde skjønt alvoret hadde de ikke gått på åpningskonserten. Men, som det sies, vi tilgir dem for de vet ikke hva de gjør. Jeg får ut fra at publikum ønsker seg musikere om 40 år også, men jeg tviler på at noen orker å utdanne seg til musikere hvis alt som venter er en underbetalt jobb.
— Vi er spesialister med minst 4 års utdanning og ofte mer, og tusenvis av timer på øvingsrommet, det forlanger vi forståelse og kompensasjon for i form av lønn, sier Husom.
Hvordan synes du MFO har håndtert denne situasjonen?
— Vi har fått kritikk for at aksjonsformen er feig, men vi er ferske og uerfarne. Jeg synes MFO har holdt kortene tett til brystet, og de kunne godt ha tilgodesett oss med mer tilstedeværelse etter seks dager i streik. Men jeg stoler på MFO, og jeg er glad for at Bjerkestrand kjenner sin besøkelsestid og kommer til Bergen på torsdag, sier Husom.
Hvordan er forholdet til arbeidsgiver?
— Vi har møtt liten forståelse fra vår arbeidsgiver. De må forstå viktigheten av vårt arbeid, og de må forstå at den kvaliteten vi representerer er for dårlig lønnet. Det er uhørt at arbeidsgiver nå sannsynligvis kan vri seg unna sitt ansvar ved å nå skyve dette videre til kulturministeren, sier Husom.
De streikende musikerne ved Bergen Filharmoniske Orkester, Arnfinn Bjerkestrand i MFO, og sympatiserende LO-forbund i Bergen, står bak markeringen på Torgallmenningen førstkommende torsdag kl. 12.00.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.











































