Pauline Hall, ca 1935 (Foto: Arkiv)

Pris og nytt verk

Ny Musikk sin Pauline Hall-pris deles ut førstkommende søndag. Utdelingen skjer under en konsert der flere musikalske verdener møtes.

Kunstmusikk

Konsert og utdeling foregår på Henie Onstad kunstsenter, hvor publikum altså vil få oppleve urframføringen av et nytt verk, laget av Morten J.Olsen og Anders Hana i støyrock bandet MoHa! og den Amsterdam-baserte kunstnerduoen Idan Hayosh + Anu Vahtra. Alle fire skal bo og jobbe på senteret i en uke før konserten og fremarbeide verket som sammen med MoHa!s musikk blant annet består av et stort spesialdesignet lysshow.
I tillegg vil Morten Qvenild og Ole Henrik Moe spille sammen for første gang.
Om Pauline Hall-prisen
Prisen på kr 10 000,- ble opprettet i anledning Ny Musikks 70-årsjubileum i fjor.
Pauline Hall, som grunnla Ny Musikk i 1938, så det som sin plikt å bringe frem nye musikkformer, uavhengig av hennes eget kunstsyn som komponist. Da Nam June Paik lagde ”skandale” med sin performance på Kunst og Håndverksskolen i 1961 (hvor han obduserte et gammelt piano, bombarderte publikum med erter, innsåpet og klippet slipset av diverse tilskuere, for til slutt å drukne sine sorger i et velfylt badekar) sto Hall frem på TV med et kompromissløst forsvar for Paik, selv om hun personlig ikke var så begeistret for arbeidet hans.
Siden 1938 har Ny Musikk jobbet for å vise nye musikalske strømninger i Norge, og det er naturlig at prisen går til en ildsjel og idealist. I fjor var det [link id=64102 title=»Harald Fetveit «]som fikk prisen.
Det er Ny Musikk som melder dette.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio