Hopp til innhald
Lars Petter Hagen

(Foto: Victoria Stevens)

Lars Petter Hagen ny rådsleder

Komponist Lars Petter Hagen ble i statsråd i dag utnevnt til ny rådsleder i Kulturrådet.

– Lars Petter Hagen har lang erfaring i norsk kulturliv som tidligere leder av Ny Musikk, Ultimafestivalen og nå som prosjektleder for Oslo-Filharmonien. Han har også bidratt til å drive samtidsmusikken fremover gjennom samarbeid med institusjoner og det frie kunstfeltet innen musikk, scenekunst og visuelt. Jeg er sikker på at Hagen vil lede rådet på en god måte de kommende fire årene, sier kultur- og likestillingsminister Trine Skei Grande i pressemeldingen fra Kulturdepartementet.

– Alle de oppnevnte medlemmene kommer inn i Norsk kulturråd med høy kunstfaglig integritet og kompetanse. Jeg forventer et råd som bidrar selvstendig inn til regjeringens mål om et fritt og uavhengig kulturliv, sier Skei Grande.

– Kulturrådet spiller en avgjørende rolle i fremveksten av det kunstneriske mangfoldet og den høye kvaliteten vi ser i norsk kulturliv i dag. I en offentlighet som kan oppleves som fragmentert og individualisert, kan kunst skape fellesskap, dialog, og nye måter å tenke på. Dette er et viktig arbeid som jeg vil bygge videre på som ny rådsleder, sier påtroppende rådsleder Lars Petter Hagen.

Norsk kulturråd er et selvstendig kunst- og kulturfaglig organ som forvalter Norsk kulturfond, som er på vel 1 mrd. kroner i 2020, etter prinsippet om armlengdes avstand. Rådet skal etter kulturrådsloven bidra til at kunst og kultur skapes, bevares, dokumenteres og gjøres tilgjengelig for flest mulig, og være et rådgivende organ for staten i kulturspørsmål.

Norsk kulturråd har ti medlemmer og numeriske varamedlemmer etter behov. Rådets medlemmer, inkludert leder og varamedlemmer, oppnevnes av Kongen etter tilråding fra departementet. Oppnevningen gjelder for fire år, og er rullerende slik at halvparten av medlemmene oppnevnes hvert annet år.

Nye medlemmer av rådet i kommende periode er komponist og filosof Rebecka Ahvenniemi og dansekunstner og leder av Scenekunst Sør i Agder, Peder Horgen.

Se hjemmesidene til Kulturrådet og Kulturdepartementet for full oversikt over rådsmedlemmer.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Kristin Danielsen, direktør i Norsk kulturråd

Statsbudsjettet 2020: Satsing på mangfold, maktspredning og kunstnerisk frihet

Norsk kulturråd glad for oppfølging av mål i kulturmeldingen, men savner økning i fondet.

Leder av kulturfondet, Tone Hansen

Fem millioner mer til tidsskrifter og kritikk

Rådet prioriterer den nye tidsskriftordningen.

Flere saker

Illustrasjonsbilde: Frist for innsending av verk til World Music Days 2020 er 8. juli

Vil du sende verk til World Music Days i New Zealand?

Frist for innsending av verk til neste års festival er 8. juli.

Kultur og likestillingsminister Abid Q. Raja

Abid Q. Raja: – Jeg forstår godt frustrasjonen

– Jeg kan forsikre om at alle ansatte i Kulturdepartementet jobber på spreng for å målrette ordningene så godt det...

Oslo kirkemusikkfestival mars 2022 Bent Sørensen Grete Pedersen Solistkoret

Kritikerprisen i musikk til Det Norske Solistkor, Grete Pedersen, Ensemble Allegria og Bent Sørensen: Lidelsen omgjort til noe smertelig vakkert

Prisen ble overrakt onsdag denne uka for fremførelsen av Sørensens Matteuspasjon under Oslo Internasjonale Kirkemusikkfestival i mars i år, et...