Anders Eidsten Dahl (f. 1976) er utdannet kantor ved Norges Musikkhøgskole i Oslo (1999), og avla diplomeksamen samme sted i 2001. Etter studier i solistklassen ved Det Kgl Danske Musikkonservatorium i København, holdt han debutkonserter i København og Oslo høsten 2003. Dahl har studert under Terje Winge, domorganist Kåre Nordstoga og professor Hans Fagius.
Anders Eidsten Dahl arbeider som organist i Bragernes kirke i Drammen i en prosjektstilling med hovedvekt på orgelspill. Han konserterer jevnlig i Bragernes kirke, og er dessuten aktiv som kammermusiker og solist ellers i Norge. Som solist har han også spilt i Tyskland, Sverige, Danmark, Russland og England. I juli 2002 var han finalist i den internasjonale orgelkonkurransen ”2. Internationaler Orgelwettbewerb” i Erfurt, Tyskland.
Konserten i Oslo Domkirke torsdag 10. november arrangeres av Ny Musikk Oslo. Programmet består av nyere verker for orgel, av komponister som Gyorgy Ligeti, Magnar Åm, Torsten Nilsson og Ad Wammes. Konserten rommer også en urframføring av verket Black holes ain’t so black av den unge norske komponisten Knut Olaf Sunde.
Sunde forteller selv om verket:
— I 2000 var jeg opptatt av å lage et mønster for et visst harmonisk slektskap i komplekse akkorder, og ville først prøve dette for orgel. På kurs i Tyskland hørte jeg organisten og komponisten Zsigmond Szathmáry, som bl.a har bygget et apparat for å regulere luftstrømmen til orgler trinnløst. Denne konserten står som et klart høydepunkt. Jeg møtte ham en tidlig morgen for å bli introdusert om ideer og orgelteknikker, og reiste så hjem og skrev stykket i 2001.
Verkets tittel skriver seg fra Stephen Hawkings bok «A Brief History of Time» fra 1988, der han i et kapittel hevder at svarte hull slett ikke er så svarte – og heller ikke så mystiske – som man kanskje kunne tro.
Konserten finner sted i Oslo Domkirke, torsdag 10. november kl 20.
Billetter kr 100/80. Gratis for medlemmer av Ny Musikk.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.











































