Gaovddis, tromma som nå offisielt blir gitt tilbake til samene etter at den overlevde sin eier som ble brutalt myrdet i kolonimaktas varetekt på 1600-tallet. (Foto: RDM – De Samiske Samlinger)

Samisk tromme kommer «hjem»

Omstridt samisk instrument er nå formelt på plass hos samene. Den heter forresten ikke runebomme, den heter goavddis.

NotertFolkemusikk

— Det er helt naturlig at trommen får sitt varige hjem på museet som den har en historisk tilhørighet til, og hvor den for øvrig har vært utstilt i mange år, sier Danmarks kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen i en pressemelding. Det skriver NTB.

– Goavddis er et samisk ord for denne type tromme laget av rikule, forteller direktør for Sámiid Vuorká-Dávvirat/De Samiske Samlinger Jelena Porsanger. Rikule er en utvekst på trær.

– Det er snakk om at tromma innlemmes i museumssamling til vårt museum, Sámiid Vuorká-Dávvirat. Vi hører under museumsstiftelsen RiddoDuottarMuseat, som ikke har noen samlinger som så, men er en paraplyorganisasjon for fire samiske museer i Vest-Finnmark og et Samisk kunstmagasin, forklarer Porsanger på epost til Ballade.no – og det er der tromma har vært de siste årene, men den skulle egentlig tilbake til København, før danskene sa «OK, fint nok».

Tromma ble konfiskert i Sápmi under trolldomsprosessene – forfølgelse av dem som de kristne makthaverne så på som annerledes og en trussel mot kristendommen – i 1691. Tromma ble sendt til København til oppbevaring på det danske nasjonalmuseet.

Siden 1979 har tromma vært tilbake på samisk jord ved det samiske museet i Karasjok (RiddoDuottarMuseat), men bare på utlånsavtalen som gikk ut 1. desember i fjor. I forbindelse med at fristen gikk ut, har flere norske politikere har engasjert seg i saken, og Norges kulturminister Anette Trettebergstuen har vært tydelig på at hun mener det formelle eierskapet til trommen bør overføres til Sametinget i Norge.

Tromma var eid av Anders Poulsen, som ble anholdt i 1691 i Nesseby-området. Han ble tiltalt for å ha vært i besittelse av en oval gjenstand kalt «Rune-Bomme». Med dette instrumentet hadde han «øvet den slemme og ugudelige trolldomskunst», het det i tiltalebeslutningen, ifølge Ságat.

«Runebomma» som den feilaktig ble omtalt som (det er ikke runer, men gamle samiske tegn på den) ble konfiskert og sendt til København, mens Poulsen risikerte dødsdom for sine gjerninger. Mens Poulsen venta på dommen, ble han imidlertid drept med øks av amtmannens dreng mens han lå og sov.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
– Det har vært en ære å jobbe med legendariske Jo Nesbø

– Det har vært en ære å jobbe med legendariske Jo Nesbø

Nick Cave og Warren Ellis står bak musikken til Netflix’ norske storsatsing Jo Nesbøs Harry Hole.

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke 

KI-assistert musikk har opphavsrett, KI-generert ikke 

INNLEGG: Hvor mye menneskelig skapende innsats må til før musikk skapt med hjelp av kunstig intelligens får opphavsrett? TONOs Willy Martinsen svarer på Anders Oddens spørsmål til forvaltningsorganisasjonen.

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz

Linda Melsom er ny festivalsjef i Moldejazz

– Jeg gleder meg til å bli bedre kjent med menneskene, musikken og kraften som ligger i Moldejazz, og til å se hvordan vi sammen kan skape veien videre.

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive

– Vi er to introverte typer som lager en introvert skive

Har Norge plass til en moden og godt voksen hiphop-plate? Fredag 30. januar slipper rapper Kjartan Gaulfossen og produsent Fred Russel albumet "Etter alt", en utgivelse som verken lener seg på boom bap, trap eller kommersielle grep.

Musikkforleggerne: – Her er de nominerte til årets gjeveste

Musikkforleggerne: – Her er de nominerte til årets gjeveste

Fra store, historiske verk og hits, til profilert filmmusikk: Disse er nominerte til Musikkforleggerprisen 2026.

Kunstig intelligens dreper varen, men kan frigjøre kunsten

Kunstig intelligens dreper varen, men kan frigjøre kunsten

INNLEGG: Det er betryggende at vi deler bekymringen for menneskets plass i musikken, skriver Kjetil Manheim i sitt svar til musiker Torstein Slåen.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio