Hopp til innhald
Notodden Blues Festival står i en av sine tøffeste økonomiske situasjoner på flere år. Nå må festivalen redefinere kursen mens den samtidig lover at bluestradisjonen skal leve videre.

(Foto: Terje Løchen)

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Denne uka ble det kjent at Notodden Blues Festival går mot et stort millionunderskudd, og styret arbeider intensivt for å håndtere de økonomiske utfordringene. Selv om 2025-festivalen var «en av de best besøkte i historien», ender regnestykket likevel med et solid minus.

Underskuddet er anslått til mellom tre og fire millioner kroner. En kombinasjon av økte kostnader, lavere billettinntekter enn forventet og en omfattende arrangementsstruktur pekes på som hovedårsakene til den økonomiske smellen.

Les også: Kritisk for Notodden bluesfestival

Nå må festivalen redefinere kursen mens den samtidig lover at bluestradisjonen skal leve videre.

Frivillig-sjefen sier til Lokalavisa Telen at det nå er avgjørende at publikum, samarbeidspartnere og lokalsamfunnet står samlet rundt festivalen i denne krevende situasjonen.

I kjølvannet av det økonomiske resultatet trakk daglig leder Halvor Sælebekke seg tidligere denne uken. Etter første styremøte etter millionsmellen jakter de nå ny leder som kan være med å stake ut en mer bærekraftig kurs for festivalen.

Festivalledelsen bekrefter likevel at det vil bli festival også neste år.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Håkon Sætervik tok i mot bluesprisen 2023 for faren Robert Sætervik posthumt

Notodden Bluesfestival: Årets bluespris posthumt til musikkjournalist Robert Sætervik

Sætervik gikk bort i juni i år, bare 62 år gammel. I kveld ble han hedret med Årets bluespris for...

Halvor Sælebakke blir ny daglig leder i løpet av våren i Norges største bluesfestival.

Notodden Blues Festival har fått ny daglig leder

Blueshøyborgens nye sjef kommer fra karriere med verdensarv i Telemark.

Ragnhild Godal – Hilmarfestsjef

Ragnhild Godal ny sjef for Hilmarfestivalen

– Hilmarfestivalen beveger seg i spenningsfeltet mellom arv og fornyelse, kan det bli bedre?

Flere saker

Tuva Syvertsen holder gratis låtskriverkurs under årets nordisk visefest

Nordisk visefestival vil løfte visa fram i lyset på tvers av grenser

Gjennom fire dager samles hele Norden i Lillestrøm for å feire visemusikken – med allsangmorgener og nordiske nattkonserter på programmet.

Kultur og likestillingsminister Abid Raja

Raja: – Jeg er glad for å presentere kraftfulle tiltak

Koronasituasjonen: Kompensasjonsordning på 900 millioner i særskilte tiltak for kultur, frivillighet og idrett.

GENUS konferansen i Kristiansand 2019. Deltakerne diskuterer

GENUS-konferansen 2019

Nordisk samarbeid om søkelys på kjønn og likestilling i høgare nordisk musikkutdanning.