Hopp til innhald
Kronos quartet i Las Vegas

Den verdenskjente amerikanske strykekvartetten Kronos Quartet feirer 50 år i år. I september kommer de til Riksscenen med Benedicte Maurseth og Kristine Tjøgersens verk "Elja". (Foto: Erik Kabik)

Norsk premiere på «Elja» med Kronos Quartet og Benedicte Maurseth

Verdenskjente Kronos Quartet inntar Oslo for norsk premiere på verket «Elja» under årets Ultima.

En magisk reise over Hardangervidda med Kronos Quartet.

Torsdag 18. september 2025 inntar verdenskjente Kronos Quartet Riksscenen i Oslo for norsk premiere på Elja, et storslått nytt verk inspirert av naturen og mytene fra Hardangervidda. Komponert av Benedicte Maurseth og Kristine Tjøgersen fremføres verket med hardingfeler og spesialbygde hardangerinstrumenter – i et scenisk univers formgitt av visuell kunstner Evelina Dembacke.

Elja hadde sin verdenspremiere i april i New Yorks Carnegie Hall, og høstet umiddelbart begeistring. Nå får norske publikummere oppleve det kritikerroste verket for første gang, som del av høstens Ultima. Den norske utgaven av produksjonen er et samarbeid mellom Riksscenen og Ultima.

Maurseth og Tjøgersen, to sentrale stemmer i en ny generasjon norske komponister, har skapt et verk som speiler Hardangerviddas unike økologi og kulturelle kraft. I samarbeid med den legendariske amerikanske strykekvartetten Kronos Quartet – som feirer sitt 50-årsjubileum i år – trekker de linjer mellom norsk folkemusikk, samtidsmusikk og klodens klimautfordringer.

Les også: Kronos Quartet, Maurseth og Tjøgersen utforsket hardinggrensene i Carnegie Hall

Benedicte Maurseth og Kronos Quartet under prøver i Banff, Canada, i januar. (Foto: Ingo J Biermann)

Instrumentmakeren Ottar Kåsa har utviklet en ny hardangerbratsj og -cello bestilt av Kronos Quartet. Musikken vever sammen tradisjonelle klanger med moderne uttrykk – og med Dembackes levende scenografi forvandles konsertsalen ifølge omtalen til et vibrerende landskap fylt med snødrev, myrr og skumringsvinger.

Anmelderen David Rothenberg beskrev Elja som «nesten for rik til å ta inn i én lytting», og trakk frem verkets sterke evne til å mane frem naturens stemninger og skapninger: Hver bevegelse flyter inn i den neste, og fremkaller Hardangerviddas ulike vesener og stemninger – fra Elja til Heimfjell.
«Forhåpentligvis blir verket både spilt inn og fremført mange ganger, over hele verden, og kan bli en standard for det sjeldne ensemblet the Hardanger Quartet», skriver Rothenberg.

Ultima og Riksscenen byr nå på en sjelden anledning til å oppleve dette banebrytende verket i Norge – et verk i møtepunktet mellom tradisjon, teknologi og naturmystikk.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Kronos quartet i Las Vegas

Amerikanske Kronos Quartet er artist-in-residence under Festspillene i Bergen

– En levende institusjon og en reisende musikalsk bauta.

Kronos, Maurseth og Tjøgersen øver på Blå i Oslo

Kronos Quartet, Maurseth og Tjøgersen utforsket hardinggrensene i Carnegie Hall

Fra vidda til 57th Street i New York.

Fire in my mouth

ULTIMA 2024: Kva fortel lyden oss?

I vår hypervisuelle verd, der kampen om vår merksemd blir kjempa av uendeleg sterke krefter, så peikar Ultima på lyden...

Flere saker

Erlend gjerde

Erlend Gjerde ny styreleder i FONO

Gjerde tar over etter Larry Bringsjord, som har vært styreleder i organisasjonen for uavhengige plateselskaper i 25 år. 

Konsert med The Dogs på Studenthuset City Scene i Alta november 2015. Foto: Vibeke Opgård

Er klubb-konserten i ferd med å bli den nye vinylen?

Festivalmarkedet tar mer av kaka, studentstedene prioriterer annet innhold og ungdommen har mindre tid i et mettet marked.

Alf Prøysen

NOPA, Norsk Viseforum og Norske Barne- og Ungdomsbokforfattere går sammen om Prøysenprisene

Prisene deles ut 23. november,