Hopp til innhald
Faksimile Trondheim kammermusikkfestivals program

Faksimile fra kammermusikkfestivalens headlinere i programmet for 2021(Foto: faksimile/kamfest.no)

Festivalkomponisten kommer ikke inn i Norge

Trondheim kammermusikkfestival må klare seg uten Caroline Shaw (US).

Denne uka starter Trondheim kammermusikkfestival. Étt av toppnavnene uteblir fordi, etter sigende, Norge og USA ikke har koordinert koronasmittervernreglene sine. Der innreise fra EU-land og noen andre innreiseland ikke lenger krever annet enn grønt koronapass , ser det ut til at opptreden på musikkfestival og grønt amerikansk pass ennå ikke åpner dørene, skal man tro festivalens omtale:
– Vi har de siste ukene jobbet iherdig for at myndighetene skulle gi unntak for karantenereglene for fullvaksinerte fra USA eller viktige kulturarbeidere, men nå er dessverre alt håp ute for en løsning, skrive Trondheim kammermusikkfestival på sine nettsider, og fortsettter:
– Det er ekstra frustrerende at Shaw får innreise til en festival i Paris rett i forkant av Kamfest, men nektes innreise til Norge.

Til Adressa.no har festivalsjef Sigmund Tveter Vik uttalt at innreisenekten viser hvordan idrett og kultur forskjellsbehandles.

I 2013 var Shaw den yngste Pulitzer­prisen i musikk for Partita for 8 stemmer, skrevet for vokalensemble Roomful of Teeth, som hun også er medlem av. Hun har komponert for blant andre Renée Fleming, Dawn Upshaw, Sō Percussion, Gil Kalish og Anne Sofie von Otter – og for Kanye West og Nas.Festivalen starter 19. september og har i år flere verk av Shaw på programmet – og skiller seg ellers ut med en rekke «hjemme-hos»-konserter, og en kobling til visuell kunst.

Festivalen opplyser om endringene i programmet som følger av koronainnreisenekten:

  • Ingeborg Gillebo erstatter Caroline Shaw som solist med Trondheim symfoniorkester torsdag 23.sept kl 19.30 i Olavshallen
  • Henninge Landaas erstatter Caroline Shaw i Brahms Strykekvintett i G-dur med Oslo strykekvartett fredag 24.sept kl 22.00 i Herresalen, Erkebispegården
  • Caroline Shaw gjennomfører seminaret Møt komponisten digitalt. Flyttes til 14.30-16.30 (grunnet tidsforskjell Norge/New York).

Ledige stillinger

Relaterte saker

Bilde fra produksjonen Kor magisk!, der Nidarosdomens jentekor og guttekor for første gang synger sammen

Trondheim kammermusikkfestival med optimistisk feiring av 25 år

– I september skal vi være klare til å feire festivalens jubileum, med levende musikk og ekte møter mellom artister...

Flere saker

Dmytro Kumar i

Det ukrainske metalbandet 1914 til Inferno 2023 som kulturelle ambassadører

Det ukrainske metalbandet 1914 avlyste konserten på Inferno sist påske. Nå er det klart at de kommer neste år, for...

Jan Lothe Eriksen og Celina Jerman Bright Taylor i Safemuse.

– Justisdepartementet overser regjeringens egne målsettinger

– Det som kunne blitt en konstruktiv prosess har stoppet opp, etter at samtaler om visum strandet. Det skriver organisasjonen Safemuse.

Kygo. Foto: Sony Music

Visning som valuta

Kygo har millioner av visninger på Youtube, men ingen inntekt som reflekterer dette. Hva betyr da nettsuksessen?