Hopp til innhald
Spellemann

Endringer i Spellemann

Pris for årets album innføres og det endres i kategorier og juryordninger for Spellemann 2015.

 – Hovedendringen er innføring av en storjury som tar en første juryering før fagjuryene overtar, uttaler Marte Thorsby, styreleder i Spellemann AS, i en pressemelding.

Endringene kommer som følge av en omfattende revidering, basert på innspill fra tidligere jurymedlemmer og representanter fra bransjen.

Nye priser

I tillegg til endringene innføres også Årets produsent som fast pris, Årets musikkvideo vender tilbake etter to års pause, og Årets hit har blitt omdøpt til Årets låt – med sterkere vekt på radiospilling og salg. Komponistprisen får i samarbeid med TONO nytt navn og skal hete TONOs komponistpris. Årets album er ny for året og skal deles ut til et album som har utmerket seg, uavhengig av sjanger.

Videre beskrivelser av juryordning og juryinstrukser er tilgjengelig på www.spellemann.no

Ledige stillinger

Relaterte saker

Spellemann

Spellemannprisen 2016

Hvordan kan Spellemann utvikle seg videre, spør Audun Molde.

Spellemann

Spellemann, ta ditt mandat på alvor!

Hvorfor var ikke klassisk, metal og jazz representert med hvert sitt musikalske innslag i Spellemann-showet, spør Magnus Wiik.

Spellemann

Vil du lage årets spellemannvignett?

I samarbeid med Spellemann og Monster, utlyser Tono åpen konkurranse.

Arve Furset og Håkon Brevig Ingvaldsen Foto: Spellemann

Arve Furset og Håkon Brevig Ingvaldsen vinnere av Spellemanns vignettkonkurranse

Over 100 bidrag kom inn i konkurransen.

Susanne Sundfør er nominert i flere kategorier Foto: Susannesundfør.com

Disse kan vinne Spellemann 2015

Hele 26 priser skal deles ut i Oslo Spektrum lørdag 30. januar.

Flere saker

Sandra Marja West

Musikkvalget 2021: Sandra Márjá West krever satsing på joik

– Vi har en stor gruppe arbeidsfolk i samfunnet med dårligere rettigheter enn dem med AS eller fast ansettelse. Festivalsjefen i...

Det folkekjære orkesteret KORK, kjent for sin allsidighet og kunstneriske kvalitet, kommer til jubileumsfestivalen med stor energi. I 2026 får publikum oppleve et helt nytt kapittel: Holly Hyun Choe tar over som sjefdirigent. Hun er en av de mest ettertraktede unge dirigentene i Europa.

Jubileum med stjernesmell

Hardanger Musikkfest gir en første smakebit på jubileumsprogrammet, med to kunstneriske tungvektere som vil sette sitt preg på festivalen.

OSLOS KULTUR SKYLINE: Med økt aktivitet på hus som Munchmuseet, inkludert konserter, har Oslo klatra til delt førsteplass når 2023 telles opp.

Delt førsteplass blant kulturkommunene – hva så?

Røros og Oslo fortsatt de tyngste kulturkommunene i Norge. Hvert år kommer tallene, men hvordan skal de leses?