Hopp til innhald

3 ganger og du er ute, mate

Det tok 2 års planlegging, men bare 2 timer for britiske folkevalgte å vedta ny regler mot ulovlig fildeling.

De nye tiltakene inngår i loven Digital Economy Act 2010, som også omfatter en rekke andre områder. De forplikter internettselskapene, de såkalte isp-ene, til å advare enkelt-fildelerne mot ulovligheter og i siste instans kutte internettilgangen..

Det har vært livlig debatt om forslagene og, ikke overraskende, høylydt motstand fra mange nettbrukere og deres talspersoner. Siste snublestein kom ta isp-en TALKTALK signaliserte at den ikke kommer til å rette seg etter pålegg fra innholdsleverandører (som platebransjen) om verken å sende ut trusselbrev eller å kutte nettforbindelsen til enkeltkunder. Andre aktører har vært mindre kritiske og noen direkte postitive. Det siste gjelder for eksempel Sky, som både leverer innhold og internettforbindelse. Også Virgin Media har innrømmet behovet for tiltak for å sikre rettighetshaverne, selv om selskapets støtte i engelske aviser beskrives som lunken.

I forlengelsen av Parlamentets vedtak skal et eget organ, Ofcom, nå vurdere hvor mye som skal til før enkelt-fildeleren får det første brevet. Overvåkningen skal foregå mye på samme måte som den Advokatfirmaet Simonsen, med konsesjon fra Datatilsynet, har gjennomført i Norge: Et privat selskap overvåker fildelingstrafikken og registrerer de såkalte ip-adressene som er involvert. Men det er bare isp-en som kan koble disse adressene (egentlig tall-nøkler som gir tilgang til nettet fra sesjon til sesjon) med hvilken abonnent som brukte dem på hvilke tidspunkt. Når fildelingen hos en enkelt bruker når et visst nivå (dette nivået er ennå ikke fastlagt) sendes det en advarsel. Et nytt nivå i fildelingen fører til et nytt brev. Hvis den ulovlige fildelingen fortsetter og passerer nivå 3, stenges abonnenten, og med nødvendighet alle andre som bruker samme forbindelse, ute fra internett.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Cato Strøm

Saksstopp mot fildelere

TONOkommer ikke til å gå til sak mot fildelere eller isp-er før lovverket er endret. Direktør i TONO Cato Strøm...

Flere saker

Nassima Dzair. Umar Ashraf, Amina Sahan og Ayaz Hussain Foto: TrAP

Gi kulturyrkene høyere status

Vil kulturbransjen ha mangfold må bransjen fremsnakkes i minoritetsmiljøer som heller vil at ungdommen skal bli lege.

– Jeg ønsker å leve i et samfunn med positiv utvikling, og jeg vil selv bidra så mye jeg kan til dette, sier æresprisvinner Cliff Moustache

Cliff Moustache får Kulturrådets ærespris for 2020

– Jeg ønsker å leve i et samfunn med positiv utvikling, og jeg vil selv bidra så mye jeg kan...

Leder og styreleder Musikk i Innlandet

Fortsetter musikksatsing i Innlandet: Lanserer eget bransjetreff

(Inn)Landsbylarm på Gjøvik for første gang i høst.