Piracy kills music-logo (2007)

Enslaved med ulovlig nedlastning

DEBATT: Rockere lastet ned sau fra Sponheims beitemarker i Hardanger. Dette var et stunt satt ut i live av Musikkbransjens antipiratkampanje. Sauen ble til slutt levert tilbake til sin rettmessige eier: - Fordi artistene, i motsetning til Venstre, er for at det som har en eier skal tilkomme vedkommende, i følge Irina Eidsvold Tøien i TONO.

BransjenPopulærmusikk

Av Bjørn Hammershaug

Ballade har grunn til å tro at hele stuntet ble iverksatt på bakgrunn av følgende kommentar som falt fra Fonos Larry Bringsjord i et intervju her på Ballade:

— At Unge Venstre ønsker fri fildeling er like dumt som å rappe en sau fra gården til Lars Sponheim og grille den til fest. Den er jo helt gratis! (Ballade, 16/8.), ironiserte Bringsjord den gang.

Nå har noen tatt Fono-sjefen på ordet:

I forrige publiserte TV2 nemlig et sauestunt iverksatt av Musikkbransjens antipiratkampanje. Filmen viste hardrock-artistene Enslaved som ”lastet ned” sauen til Lars Sponheim fra villfjellet i Ulvik.

— Fordi Venstre har lagt frem forslag om at fildeling skal være tillatt fordi ”musikken ligger jo fritt ute på Internett”, har artistene gjort det samme overfor Sponheims sauer, som også ”går fritt der ute på fjellet” tilsynelatende uten eiere, sier Tonos Irina Eidsvold Tøien.

— Sauen ble imidlertid levert tilbake til Sponheim på tirsdag fordi artistene, i motsetning til Venstre, er for at det som har en eier skal tilkomme vedkommende. Tilsvarende gjelder for musikk på Internett. Alle vet at musikken eies av rettighetshavere og derfor bør betales for og ikke deles fritt. Ulovlig nedlasting dreper musikken gjennom at ”de små bedriftene” som et band er, ikke vil overleve hvis de ikke får betalt for det de produserer, heter det fra Tono.

Filmen kan sees her. (Ekstern lenke til TV2 sine hjemmesider)

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord

Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Fuglefjellet som mista stemmen

Fuglefjellet som mista stemmen

Et stilnet fuglefjell åpner festival.

Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio