Lars Vaular - portrett (Foto: Carl Kristian Johansen)

Årets-kåringene begynt

Hip hop, space rock og vikingblodsmak i kjeften topper albumlisten når VG tjuvstarter årets album og årets låt-kåringer.

Populærmusikk

Det er en måned igjen av 2010, men VGs kritikere har samlet seg om sine album- og låtfavoritter fra inneværende år.
Bergensrapper Lars Vaular og albumet “Helt om dagen, helt om natten” er VGs albumfavoritt, og blir fulgt av Motorpsychos “Heavy Metal Fruit” og Kvelertaks “Kvelertak”.
“Helt om natten, helt om dagen” byr også på noe såpass sjeldent som en rapper som er tøff uten å tøffe seg, og som viser sårbarhet uten at det blir verken klamt eller patetisk.” mener VG. Spellemann-nominerte Vaular er glad for å bli satt pris på.
— De fleste tingene jeg lager er rare, men av og til faller de ned på den riktige siden av “rart” og appellerer til veldig mange, sier Vaular til VG.
Bergenseren havner på andreplass i årets låt-kåring med «Rett opp og ned», bare overgått av Susanne Sundførs tittelkutt fra sitt siste album “The Brothel”.
“Beslutningen om å la dette være singelen må sies å være et betydelig artistisk «statement» i seg selv; for Sundfør er største motstands vei åpenbart den mest innbydende.” skriver avisen om Sundfør.
Kvelertaks “Mjød” kom på tredjeplass.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio