Hopp til innhald

Thi de heller byen brendte…

Oddvar Rakheim har vært kulturjournalist gjennom 41 år, og har blant annet vært redaksjonssekretær i Gudbrandsdølen Dagningen. Han er medlem av både Den norske Forfatterforening og Norsk faglitterær forfatterforening. I dette engasjerte brevet til Ballade gir han sin uforbeholdne støtte til Divisjonsmusikken.

Kjære stortingsrepresentanter !

Dere blir ofte beskyldt for ikke alltid å være på bølgelengde med folket, det vil si på riksplan og regionalt. Nå har forsvarsminister Bjørn Tore Godal fått en spareidé som sjokkerer store deler av Østlandet: Nedleggelse av Forsvarets Musikkorps Østlandet, Divisjonsmusikken i den gamle festningsbyen Halden.

Forsvarsdepartementet trenger voksenopplæring i kultur hvis de ikke endrer holdning innen behandlingen i Stortinget onsdag. Kulturministeren burde kjenne sin besøkelsestid. Her er det ikke tale om kuler og krutt, men kultur !

Vi snakker om et janitsjarkorps fra 1734, landets desidert eldste profesjonelle ensemble, hvis dirigent, den legendariske Oscar Borg, ruver som norges suverene marsjkonge gjennom tidende. Nylig ble hans 150 års jubileum feiret med konserter og opptog.

Halden, eller Fredrikshald, er skrevet inn i vår nasjonalsang av Bjørnstjerne Bjørnson:

“Husker bare hvad som hendte
ned på Fredrikshald,
thi de heller byen brendte
enn den stod for fall ”.

Vi snakker om kulturtradisjoner og samfunnsengasjement. Divisjonsmusikken i Halden er byens “visittkort” ved siden av Fredriksten Festning. Det er fortsatt forsvarsrelatert virksomhet på det særpregede festningsanlegget.
Divisjonsmusikken representerer en viktig del av Haldens kulturliv og korpset har gjennom alle år skapt ringvirkninger gjennom instruktørvirksomhet i distriktets mange korps i tillegg til korpsets uttallige representasjoinsoppgaver over hele Østlandet.

Det er profesjonell svung over dette korpset, som vekker beundring over alt hvor det kommer.

Undertegnede har vært kulturjournalist i 41 år, først i Halden og senere i Lillehammer. Korpset er like nesten like godt kjent av gudbrandsdølene som østfoldingene. Deres virkeområde er stort, og det vil bli et smertelig tap
hvis ikke stortingsrepresentantene manner seg opp til et positivt vedtak onsdag.

Støtt folket. Bevar Divisjonsmusikken i Halden !

Ledige stillinger

Med hilsen

Oddvar Rakeng

Journalist/forfatter

Ledige stillinger

Relaterte saker

Flertall for sivil løsning

Stortinget gikk i går inn for at Forsvaret i framtida bare skal ha fem musikkorps – mot dagens sju. Men...

Flere saker

Fjorårets vinner av Midgardkonkurransen Duo Dynamo: Martha Pil Evensen Neumer på fiolin og Hedda Aadland på cello.

Klart for ny runde med Midgardkonkurransen

Den nasjonale konkurransen for unge klassiske utøvere vil gå av stabelen i Horten kommende helg.

Fieh, Jakob Ogawa, Valkyrien Allstars, Emilie Nicolas og Kristian Kristensen er nominert til årets Bendiksenpris

Fem nominerte til Bendiksenprisen

Bendiksenprisen på 100 000 kroner er artistenes egen pris, og nominerte i år er Fieh, Jakob Ogawa, Valkyrien Allstars, Emilie...

JON OLAV i Urørtfinalen Foto: Martin Bremnes

JON OLAV ble Årets Urørt

Vant finalen på Mathallen i Oslo under by:Larm torsdag.