Av Ola Tjørhom
Jeg har på ballade.no stilt spørsmålet «Kan NRK Klassisk reddes?». Svaret fra Ingvei Eikaas, kanalens fungerende leder, tyder på at en slik redningsoperasjon i beste fall vil bli vanskelig. Her synes vilje til å revurdere sendingenes profil og innhold å være fullstendig fraværende.
Jeg nøyer meg med følgende korte kommentarer:
– Eikaas skjuler seg bak «lytterundersøkelser» som primært bidrar til at folket får sitt i rikt monn. Har kanalens ledelse ingen egne visjoner for musikkformidlingen?
– NRK Klassisk ønsker å holde «lytterne oppdatert». Oppdateringene er imidlertid av den nokså lettbeinte sorten og slikt er rikelig tilgjengelig en rekke andre steder.
– Eikaas viser til at kanalen sender «flere timer med hele verk hver eneste kveld». Jeg har sjekket programmet for 21. juni. Her pludres det gjennomgående fra kl. 06.00 til midnatt. Det eneste oppholdet er et konsertopptak mellom kl. 19.00 og 22.00. To-tre timer med avspilling av «hele verk» pr. døgn drukner altså i nesten 15 timers tyting.
NRK Klassisk strever intenst for å utstyre sendingene med overflødige, avsporende og noen ganger irriterende krykker. Dette reflekterer begrenset tro på den klassiske musikkens kraft. De som hevder at kanalen er en tapt sak, har trolig rett. BBC og Sveriges Radio anbefales.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.









































