Komponistforeningen har delt ut Årets utøver siden 1985. Prisen går til en utøver eller et ensemble som har gjort en særlig innsats for norsk samtidsmusikk det siste året eller over en lengre periode. Prisvinneren mottar en pengegave på 100 000 kroner til nye konserter eller aktiviteter som fremmer norske nålevende komponister, skriver Norsk Komponistforening i en pressemelding.
Det er foreningens musikkfaglige utvalg som innstiller vinnerkandidaten, men det er åpent for alle å foreslå kandidater til utmerkelsen.
– På høy tid at prisen går til Alpaca Ensemble
Det musikkfaglige utvalget har bestått av Morten Christophersen, Lene Grenager, Marcus Paus og Agnes Ida Pettersen, med varamedlemmene Anders Tveit og Hans Blok.
– Årets utøver har stimulert norsk samtidsmusikk og norske komponister gjennom tiår, skriver utvalget i sin begrunnelse.
– Ensemblet holder et høyt profesjonelt nivå og har skapt et mangfold av produksjoner som dokumenterer et stort uttrykksspekter. Samtidig har de en særdeles gjennomarbeidet musikalsk profil. De eksperimenterer, de er lekne, søkende og ikke minst uredde. De programmerer også en høy andel av kvinnelige komponister. Ensemblets besetning er fleksibel med utgangspunkt i en klavertrio etablert i 1996. Det er på høy tid at prisen for Årets utøver går til Alpaca Ensemble.
Alpaca Ensemble er et ensemble av ulik størrelse og sammensetning, med en kjerne som består av Else Bø (piano), Sigrid Elisabeth Stang (fiolin) og Marianne Baudouin Lie (cello). Ensemblet initierer prosjekter innenfor sjangerbrytende samtidsmusikk, og utvikler et repertoar på tvers av etablerte kunstformer, forteller de på hjemmesidene sine.
Tradisjonelt overrekkes prisen i desember, men som følge av pandemien ble begivenheten avlyst i 2020, opplyser Komponistforeningen. I samarbeid med «Spillerom Søndag» i NRK P2 ble prisen overrakt i forbindelse med et portrettintervju med ensemblet 16. mai, og her kan du høre programleder Anniken Sundes intervju med ensemblet.
Foreningen Ballade er eier og utgiver av redaksjonelt uavhengige ballade.no. Norsk Komponistforening er blant medlemmene i Foreningen Ballade.

Notodden Blues Festival i økonomisk krise
Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene
Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester
Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken
Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene
Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025
Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.






















































