Kim Stian Gjerdingen Bakke er ny generalsekretær I Norges Korforbund.

Pengedryss fra MVO

Årets tildelinger fra Musikkverkstedordningen ble kjent i går. Til sammen er 8 millionar fordelt til tiltak innen jazz, rock og folkemusikk. Pengene er gått til både fritidstitak, organisasjoner, utøvere og mer profesjonelle arrangementer, som har fått økonomisk støtte til alt fra sanganlegg til kursavvikling.

Bransjen

Tildelingene fra Musikkverkstedordningen skjer en gang i året. Ordningen forvaltes av Norsk Musikkråd, og har som formål å støtte tiltak som «styrker og utvikler aktivitet, utøvelse og kvalitet innenfor rock, jazz og folkemusikk.» B

åde folkemusikklag, storband og sammenslutninger av flere band er kvalifisert til å søke, samt organisasjoner, musikkråd og musikkskoler som gir opplæring i rock, jazz eller folkemusikk. Det deles ut støtte til utstyr til øvings- og framføringslokaler, til såkalte ikkepersonlige instrumenter og opplæring/kurs i regi av organisasjoner, samt bygningsmessige tilretteleggelser. Spillesteder som søker skal i utgangspunktet være ikke-kommersielle.

Musikkverkstedordningen gir videre støtte til verdensmusikk – herunder også tradisjonsmusikk fra andre land og flerkulturelle musikktiltak. Disse deles ut i en senere runde enn resten – med søknadsfrist 1. april. I den ekstra søknadsrunden for verdensmusikk ligger det nå en million kroner i potten..

Nærmere 10 000 ungdommer og enda flere musikkinteresserte i over 200 kommuner nyter godt av tildelingene. I inneværende søknadsperiode har MVO mottatt i alt 885 søknader om i alt 36,7 millioner kroner. 328 tiltak har fått støtte, og alle norske fylker er representert. De fleste søkerne har fått mellom ti og tyve tusen kroner, men det er også eksempler på tildelinger på opptil 200 000 – som f.eks. Norsk Rockforbund har blitt til del. Den største enkeltposten har ellers gått til Opplysningskontoret for band i Bergen, som har blitt støttet med 390 00 kroner til bl.a. øvingslokaler.

Den største fylkesvise tildelingen har gått til Oslo, der rundt førti søkere har fått tildelt til sammen 1,46 millioner kroner. Den videre fordelingen rundt om i landet er som følger: Østfold (173 200 kroner), Akershus (580 050 kroner), Hedmark (143 000 kroner), Oppland (291 800 kroner), Buskerud (348 600 kroner), Vestfold (166 500 kroner), Telemark (363 000 kroner),Aust-Agder (256 000 kroner), Vest-Agder (272 000 kroner), Rogaland (238 200 kroner), Hordaland (745 500 kroner), Sogn og Fjorande (342 250 kroner), Møre og Romsdal (517 500 kroner), Sør-Trøndelag (373 300 kroner), Nord-Trøndelag (155 000 kroner), Nordland (250 000 kroner), Troms (191 100 kroner) og Finmark (174 500 kroner).

Søknadsfrist for neste ordinære runde er 15. november 2001. Dette gjelder som nevnt ikke verdensmusikken.

Søknadsskjema og generell veiledning får du ved å henvende deg til Norsk musikkråd i ditt fylke.

Faglig veiledning for utfylling av søknadsskjema, budsjettering etc får du hos Norsk Musikkråd, Norsk Rockforbund, AKKS Norge, GramArt, Norsk Jazzforum, Landslaget for Spelemenn, Samspill og Norsk Folkemusik- og Danselag.

Den komplette listen over årets tildelinger finner du for øvrig her.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Notodden Blues Festival i økonomisk krise

Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene

Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester

Eurovisjon med Israel tross protester

Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken

Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Ballade video: Bandet med svovelstikkene

Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025

Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio