Bjarne Dæhlie, generalsekretær i Norsk musikkråd (Foto: Privat)

Ny generalsekretær i Norsk musikkråd

Tidligere LNU-leder Bjarne Dæhli tiltrer stillingen ved nyttår.

Bransjen

Bjarne Dæhli er ansatt som ny generalsekretær i Norsk Musikkråd. Han overtar etter Magnar Bergo, og vil begynne arbeidet i ved nyttår.
Dæhli kommer fra stillingen som seniorrådgiver i konsulentselskapet Burson-Marsteller. Her har han jobbet tverrfaglig med interessepolitikk, myndighetskontakt og budskapsutvikling.Han har tidligere sittet fire år som leder for LNU – Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner:
Hva Dæhli vil arbeide for og med er ifølge meldingen allerede klart.
– Etterslepet på kulturbygg må fjernes og bygging og tilrettelegging av musikklokaler må prioriteres langt høyere enn i dag. Forslaget til årets statsbudsjett er en finger i øyet på alle som ønsker at det frivillige kulturlivet skal få gode lokaler til musikk -og kulturaktivitet. Det skyldes ikke nødvendigvis vond vilje, men at vi ikke har nådd frem med hvilke verdier som kulturbyggene skaper og står for, sier han i meldingen.
Om Norsk musikkråd
Norsk musikkråd er en interesseorganisasjon for 32 landsomfattende organisasjoner i norsk musikkliv. Medlemsorganisasjonene, som spenner fra Norsk Jazzforum via Korpsnett Norge, til Norske trekkspilleres landsforbund og Norske konsertarrangører, har rundt 140 000 medlemmer. Dette gjør dem til Norges største kulturorganisasjon. Musikkrådet har i tillegg 18 fylkeskontorer og over 100 lokale musikkråd.
Norsk musikkråd arbeider for bedre rammevilkår for musikkorganisasjoner og arrangører i alle sjangre, spesielt i frivillig sektor. Norsk musikkråd forvalter støtteordningene Frifond musikk og Komp, i tillegg til å initiere og koordinere interessepolitisk arbeid. Bjarne Dæhli etterfølger tidligere stortingspolitiker Magnar Bergo som generalse

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio