Spørsmålene er aktuelle både for kunstnere, kulturaktører, politikere og næringslivet landet over. Kulturrådets årskonferanse samler godt over 350 deltakere fra hele dette spekteret, og finner sted på BI i Nydalen i Oslo, tirsdag 22. november fra kl 10.30.
Tove Karoline Knutsen (Ap) har lansert ideen om et milliardstort kultur- og forskningsfond basert på olje- og gassvirksomheten i nord. Olemic Thommesen (H) har tatt til orde for et sterkere samarbeid mellom kunst og næringsliv. Tone Hansen fra Unge Kunstneres Samfund er derimot skeptisk til at privat kapital kan legge føringer for kunsten. Vi finner dem alle i panelet under konferansens avsluttende debatt.
Kulturrådets leder Vigdis Moe Skarstein åpner konferansen, og Kulturminister Trond Giske avslutter. Forskningsleder Håkon Lorentzen har studert de private stiftelsenes rolle i Norge. Han mener kulturlivet må være på banen og være aktive i forhold til både private og kollektive fond. Han er også opptatt av at det må skapes en kultur for medborgerlig ansvar, som gjør det naturlig å gi penger til kunst og kultur.
Professor Arild Hervik spør deretter: Hva skal til? Hvilke virkemidler og insentivmodeller er nødvendig for økt fondsfinansiering i kultursektoren? Roy Arne Johannesen fra Hermetikken Næringshage i Vadsø viser hvordan kulturnæring kan foregå i praksis, og drøfter hvordan Finnmark fylkes kulturfond fungerer. Banksjef Gro Reppen samtaler med billedkunstner Arild Bergstrøm om Sparebanken Vests politikk for tildeling av kunstnerstipender.
For fullstendig program og omtale av foredragsholderne, se www.kulturrad.no.

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

– Vi trenger en ny økonomi. En økonomi for fremtiden.
KRONIKK: – Vi må ha et nytt økonomisk system. Vi må legge inn tall for det som gir menneskeverd og forståelse. Ut med tall som gagner de som gjør seg rike på umenneskelighet og jordens undergang. Det haster sånn.

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger
Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.




















































