
Bildet er fra en konsert med Katarina Barruk på Reeperbahn-festivalen i Hamburg høsten 2024. Hun hadde med seg gitarist Arnljot Nordvik og tangentist Eirik Fjelde. – Etterspørselen for samisk musikk og kultur er såpass stor at jeg føler at verden har lyst til å lytte, sa Sajje Solbakk til Ballade den gangen. Nå er eksportkontoret NANU – Sámi Arts International en realitet, med ledelse og styre på plass. (Foto: Thomas Kolbein Bjørk Olsen)
Nystartede NANU – Sámi Arts International har ansatt sitt første lederteam, med Kirsti Lervoll i direktørstolen og Sajje Solbakk i internasjonal nøkkelrolle.
Kunstnernettverket Dáiddadállu og urfolksfestivalen Riddu Riđđu står bak etableringen av NANU – Sámi Arts International, et nytt eksportkontor og agentur som skal fremme samisk kunst internasjonalt. Organisasjonen skal arbeide for økt internasjonal synlighet, samarbeid, mobilitet og markedsutvikling for samisk kunst og kultur.
Nå er Kirsti Lervoll ansatt som organisasjonens første direktør, mens Sajje Solbakk går inn i stillingen som Head of International Relations and Communication. De har begge bakgrunn som festivalsjef for Riddu Riđđu, henholdsvis fra 2011-14 og 2022-26.

Kirsti Lervoll starter i jobben som direktør for NANU – Sámi Arts International i august. (Foto: Privat)
– Samisk kunst og kultur er inne i en historisk viktig tid internasjonalt. Interessen er stor, men infrastrukturen er fortsatt svak. NANU skal bidra til å bygge strukturer som gjør at samiske kunstnere får større muligheter, sterkere posisjoner og mer langsiktig tilstedeværelse internasjonalt, sier Kirsti Lervoll.
Sajje Solbakk peker særlig på betydningen av relasjoner og synlighet:
– Det finnes allerede sterke forbindelser mellom samiske kunstnere og urfolksmiljøer internasjonalt, men potensialet er mye større. NANU kan bli en viktig plattform for nye samarbeid, nye møteplasser og større internasjonal synlighet for samisk kunst og kultur, sier Solbakk.
Ballade møtte Sajje Solbakk på Reeperbahn-festivalen i Hamburg høsten 2024, året før det ble klart at NANU – Sámi Arts International skulle starte opp. – Vi har noe vi vil si, og nå er verden klar til å lytte, sa hun, og utdypet:
– Mange kjenner til den samiske historien med protester og kampen for overlevelse. Og nå lever vi i en tid hvor kunstfeltet kanskje har kommet lenger enn politikken. Etterspørselen for samisk musikk og kultur er såpass stor at jeg føler at verden har lyst til å lytte.

Sajje Solbakk begynner i jobben som Head of International Relations and Communication i det nyopprettede eksportkontoret NANU – Sámi Arts International i november. (Foto: CJ Utsi)
Med lanseringen av NANU – Sámi Arts International er en historisk milepæl nådd for samisk kunst, heter det i en artikkel på Riddu Riđđus hjemmesider. Samiske kunstnere møter ofte store utfordringer når de beveger seg ut på internasjonale arenaer med lite kunnskap om samisk kunst og kultur. Møtet med store institusjoner og et kommersielt kunstmarked kan føles både ensomt og uoversiktlig.
– Gjennom NANU skal samiske kunstnere få et profesjonelt apparat som kan støtte opp om deres satsinger internasjonalt. Målet er at samiske kunstnere selv skal sette premissene for hvordan deres kunst presenteres og formidles ute i verden, sier direktør Lervoll i nysatsingen NANU.
Styret understreker samtidig at satsingen forutsetter videre offentlig støtte og langsiktig finansiering:
– Skal NANU lykkes med ambisjonene må organisasjonen få stabile rammevilkår. Det vil være et hovedfokus i tiden framover, sier styreleder Maja Kristine Jåma.
Styret for øvrig ser slik ut: Henrik Olsen (nestleder), Christina Hætta, Ken Are Bongo og Dine Arnannguaq Fenger Lynge. Áslat Holmberg og Nils Gaup er første og andre vara, mens Aili Keskitalo er styrelederens vara.
Kirsti Lervoll tiltrer i stillingen som direktør 24. august, mens Sajje Solbakk starter 1. november.
Ledige stillinger

Styret i NANU – Sámi Arts International. (Foto: NANU (Ørjan Marakatt Bertelsen, Dáiddadállu/CJ Utsi, Fanny Lindström))















