Hopp til innhald
Cato Strøm

(Foto: Caroline Roka / TONO)

Facebook-avtale for TONO

Første avtalen gjennom lisensieringshuben Polaris HUB.

Polaris HUB, et joint venture mellom de nordiske kollektive rettighetsforvaltningsforeningene TONO, Koda (DK) og Teosto (FIN), har inngått en lisensieringsavtale med Facebook, skriver TONO i en pressemelding.

– Avtalen innebærer enda et viktig skritt fremover i arbeidet med å sikre at nordiske rettighetshavere får betaling når musikken deres brukes digitalt, sier Cato Strøm, administrerende direktør i TONO.

Den nye avtalen mellom Facebook og Polaris HUB dekker Facebook, Instagram, Oculus og Facebook Messenger-tjenestene. Avtalen dekker også repertoaret til det islandske rettighetsforvalteren Stef. Musikk representert av de fire nordiske samfunnene vil være tilgjengelig for Facebook-brukere på hele det europeiske territoriet.

– Det faktum at Facebook har inngått en lisensavtale med Polaris HUB er ekstremt viktig for musikkskapere og deres rettigheter, og innebærer en anerkjennelse av den verdien musikk har for brukerne og for deres virksomhet, sier Åsa Carild, administrerende direktør i Polaris HUB.

Åsa Carild, administrerende direktør i Polaris HUB (Foto: Kristian Dugstad/TONO)

Nytt selskap bak Facebook-avtalen
Polaris HUB er et joint venture opprettet av de nordiske kollektive rettighetsforvaltningsorganisasjonene TONO, Koda (DK) og Teosto (FIN). I fremtiden vil Polaris HUB opptre på vegne av alle de tre organisasjonene når de forhandler og inngår avtaler med internasjonale digitale musikktjenester.

– Det nordiske repertoaret blir stadig mer attraktivt for musikklyttere over hele verden. Gjennom Polaris huben sikter vi mot å gjøre det enklere enn noensinne for onlinetjenester å tilby nordisk musikk til deres kunder. For oss innebærer huben at vi får mulighet til å redusere kostnader og dermed distribuere enda mer penger, raskere, til komponister, sangtekstforfattere og deres musikkforlag, sier Strøm i TONO.

Les mer om Polaris HUB her.
Les mer om hvordan brukerne kan benytte musikk på Facebooks tjenester her.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Forhandlingsdirektør i TONO, Geir Gaarder

TONO og Norsk musikkråd med ny avtale for grasrotarrangører

TONO og Norsk musikkråd (NMR) har blitt enige om en ny avtale som omfatter 240 mindre konsertarrangører.

Illustrasjonsfoto

Verdigapet: – Et steg i riktig retning

EUs organer endelig enige om teksten i et nytt opphavsrettsdirektiv.

Gitaristen viser fram krav fra Youtube om at videoer bryter andres opphavsrett

Internetts død eller kunstnernes redning?

Verdigapet – tettes det med sensur? Arbeiderpartiet vil ha fortgang, men siste ord om EUs opphavsdirektiv er neppe sagt.

Illustrasjon

Nytt opphavsrettsdirektiv vedtatt av EU

– Kunstnerne har omsider seiret i kampen for et rettferdig internett. Dette er en historisk seier for oss som skaper...

Flere saker

6355318323 4c41d3ef76 z

Øya vurderer dollarkjøp for å sikre bookingbudsjettet

Sterkere krone betyr billigere dollar. Det gjør det rimeligere for norske festivaler å booke amerikanske band.

Magne Furuholmen

Magne Furuholmen utnevnt til æresdoktor ved Universitetet i Agder

Utnevnelsen skjer i forbindelse med universitetets 10-årsjubileum.

Bergen Filharmoniske Orkester fremfører musikk av Nordheim og Nørgård under konserten Nordisk Prisme i juni 2015 . Foto: Oddleiv Apneseth

Edward Gardner fortsetter som sjefdirigent i Bergen Filharmoniske Orkester

Har forlenget kontrakten frem til 2021.