Gabrielle er blant annet nominert til Spellemann som årets låtskriver, (Foto: Stig Heltorp)

Disse kan vinne Spellemannpriser

Her er artistene og musikkskaperne som har begått fjorårets beste innspillinger, i følge Spellemannjuryene.

Kalender

Opera Soirée

14/08/2020 Kl. 19.30

Viken

Cantango på Gamle Raadhus Scene

02/09/2020 Kl. 19:00

Oslo

El Muro Tango & Inés Cuello

19/09/2020 Kl. 20.00

Oslo

El Muro Tango & Inés Cuello

19/09/2020 Kl. 20.00

Oslo

Legg til arrangement
Se alle

Fredag 7. februar ble årets nominerte til Spellemann kjent. Kultur- og likestillingsminister Abid Raja introduserte de nominerte:

Årets barnemusikk
Even Jenssen – «Over byen»
Maria Solheim og Silje Sirnes Winje – «Bråkebøttebaluba»
Mr. E & Me – «New Orchestral Hits 4 Kids»
Så Rart! – «På havets bunn»

Årets blues
Busk, Eriksen, Sjøstrøm – «Hustle & Flow»
Håkon Høye – «Nights at the Surf Motel»
Ledfoot – «White Crow»
Viktor Wilhelmsen – «Knip igjen øyan»

Årets country
Judy Collins & Jonas Fjeld – «Winter Stories»
Jørund Vålandsmyr & Menigheten – «Til dere som er lykkelige»
Signe Marie Rustad – «When Words Flew Freely»
Unnveig Aas – «Young Heart»

Elektronika
André Bratten – «Pax Americana»
Carmen Villain – «Both Lines Will Be Blue»
Chmmr – «Try New Things»
Prins Thomas – «Ambitions»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk
Hans Fredrik Jacobsen – «Øre»
Helga Myhr – «Natten veller seg ut»
Moenje – «Klarvær»
Morgonrode – «Morgonrode»

Indie/Alternativ
Kongle – «Skogen»
Konradsen – «Saints and Sebastian Stories»
Pom Poko – «Birthday»
Tuvaband – «I Entered the Void»

Jazz
Elephant9 – «Psychedelic Backfire I»
Gard Nilssen Acoustic Unity  – «To Whom Who Buys A Record»
Maria Kannegaard – «Nådeslås»
Mats Eilertsen Trio – «And Then Comes The Night»

Klassisk
Eldbjørg Hemsing – «Tan Dun: Fire Ritual»
Lise Davidsen – «Richard Strauss: Four Last Songs/Wagner: Arias from Tannhäuser»
Oslo Filharmoniske Orkester – «Mahler Symphony No. 3»
Vilde Frang – «Paganini & Schubert: Works for Violin & Piano»

Metal
Gaahls WYRD – «GastiR – Ghosts invited»
Kampfar – «Ofidians Manifest»
SÂVER – «They Came With Sunlight»
Sibiir – «Ropes»

Popartist
Bendik – «Det går bra»
Gabrielle – «Snart, Gabby»
Ruben – «Melancholic»
Sigrid – «Sucker Punch»
Fieh – «Cold Water Burning Skin»

Popgruppe
Highasakite – «Uranium Heart»
No. 4 – «Duell»
Seeb – «Seeb 2019»

Rock
Backstreet Girls – «Normal is Dangerous»
brenn. – «Elsker»
Erlend Ropstad – «Brenn siste brevet»
Spielbergs – «This Is Not The End»

Samtid
Cikada, Lars Petter Hagen – «Harmonium Repertoire»
Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-Takacs – «Kaija Saariaho – Graal Théâtre etc»
Øyvind Torvund – «The Exotica Album»
Hvoslef Chamber Music Project – «Hvoslef Chamber Works No. VI»

TONOs komponistpris
Eirik Hegdal – «Musical Balloon»
Helge Iberg – «Helge Iberg: Songs from the Planet of Life»
Maja S. K. Ratkje – «Sult»
Cecilie Ore – «Come to the Edge!»

Urban
Dutty Dior – «PARA / NORMAL»
Isah – «Sukkerspinn & Hodepine»
Karpe – «SAS PLUS / SAS PUSSY»
Lil Halima – «Lil Halima 2019»

Viser
Asbjørn Ribe – «Blått & grønt & gult»
Benny Borg – «En dag på jorden»
Frida Ånnevik – «Andre sanger»
Hekla Stålstrenga – «Elske og ære»

Åpen klasse
Deathprod – «Occulting Disk»
Erlend Apneseth Trio – «Salika, Molika»
Ståle Storløkken – «The Haze Of Sleeplessness»
Susanna & the Brotherhood of Our Lady – «Garden of Earthly Delights»

Årets album
Arif – «Arif in Waanderland»
Gabrielle – «Snart, Gabby»
Karpe – «SAS PLUS / SAS PUSSY»
Sigrid – «Sucker Punch»

Årets gjennombrudd (Gramostipendet)
Bokassa
brenn.
Dutty Dior
girl in red
Isah
Pom Poko

Årets låt
Arif – «Hvem er hun»
Isah & Dutty Dior – «HALLO»
Keiino – «Spirit in the sky»
Kygo feat. Store P & Lars Vaular – «Kem kan eg ringe»
Nicolay Ramm – «Raske Briller»
Rat City feat. Isak Heim – «Kind Of Love»
Ruben – «Lay By Me»
Sigrid – «Don’t Feel Like Crying»

Årets Låtskriver
Gabrielle Leithaug (Gabrielle) – «Snart, Gabby»
Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel (Karpe) – «SAS PLUS / SAS PUSSY»
Lars Reiersen (Larsiveli) – «Larsiveli 2019»
Sigrid Solbakk Raabe (Sigrid) – «Sucker Punch»

Årets musikkvideo
Bigbang (Lasse Gretland) – «BELLS»
boy pablo (Julian Vargas, Bjarne Anmarkrud og Harry Hambley) – «Feeling Lonely»
Lars Vaular (onzonz) – «Kroppsspråk»
Anna of the North (Noah Lee) – «Leaning on Myself»

Årets produsent
Aksel Carlson
Cashmere Cat
Martin Sjølie
Morten Gillebo

Årets Tekstforfatter
Arif Salum (Arif) – «Arif i Waanderland»
Frida Ånnevik – «Andre sanger»
Emilie Christensen (No. 4) – «Duell»
Signe Marie Rustad – «When Words Flew Freely»

Kilde: Spellemann.no

Stillinger

Kantor/ organist

Kongsberg kirkelige fellesråd

Orkesterbibliotekar

Oslo-Filharmonien

Kantor/ kyrkjemusikar

Gloppen kyrkjelege fellesråd

Produsent

Riddu Riddu Festivála

Produsent

Kulturfabrikken Sortland KF

Programsjef

Bodø2024 IKS

Hold deg oppdatert

Meld deg på vårt nyhetsbrev