Av Carl Kristian Johansen
Oslo kommune hentet ideen fra Fète de la Musique i Frankrike, som startet i 1982 etter initiativ fra daværende kulturminister i Frankrike, Jack Lang. Den franske ideen var å lage en gigantisk internasjonal musikkfestival, og Fète de la Musique finnes nå i mer enn 100 land på verdensbasis.
Internasjonalt arrangeres denne musikkdagen den 21. juni, og for å være en del av det internasjonale nettverket må festivalen arrangeres den dagen. Men grunnet en annen rytme i det norske folks sommervaner, og det at 21. juni faller på en ukedag, gjør at de norske arrangørene har valgt å legge Musikkens Dag til den første helgen i juni.
Det betyr at Oslo går glipp av det omfattende artistutvekslingsprogrammet som foregår mellom de forskjellige utgavene av festivalen internasjonalt. Musikkfesten i Oslo består altså derfor nesten utelukkende av norske artister.
Størrelsen på musikkfesten har variert gjennom årene. Antall scener var i en periode sent på 90-tallet nede i ti, etter at det hadde vært opptil 16 scener rundt midten av 90-tallet. Etter 2000 har tallet økt kraftig igjen, og nå har sceneantallet oversteget fjorårets rekord på 22 scener.
— Musikkfest Oslo hadde det mye sikrere økonomisk siden 100-årsmarkeringen var inne med midler. Men vi er enda større i år uten de midlene, sier pressesjef Behnam Farazollahi i Musikkfest Oslo.
Tre scener er helt nye av året. Det er utescenen ved Spasibar, Kunstakademiet som vil profilere samtidsjazz og vil være samtidsmusikkorientert. Det kommer en scene i Grønlandsparken med country/bluegrass/americana. I tillegg har Kulturkirken Jakob kommet inn som en ny scene for pop og rock.
— I år har vi 24 scener til sammen. Vi er 15 år i år og vi har aldri hatt så mange scener før. I tillegg merker vi at genrene og nisjene som var små for ikke lenge siden har vokst seg store og trekker ganske mye folk.
Hvor mange band og artister kommer til å spille og synge på lørdag?
— Jeg har ikke det eksakte tallet, men jeg regner med at det ligger på rundt 170. Det er ikke mange arrangementer eller festivaler i Norge som kan konkurrere med det tallet, sier Farazollahi.
Fredag ettermiddag ble det klart at det vil avholdes hele 325 konserter på Musikkens Dag.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.



















































