A Greener Festival Award - pris

Miljøoppmerksomhet til Øya

Som en av 20 festivaler mottok Oslofestivalen denne uken A Greener Festival Award for 2009.

Populærmusikk

Av Carl Kristian Johansen
A Greener Festival Award gis til Øyafestivalen med bakgrunn i hensynet som tas i forhold til klimagassutslipp, avfallshåndtering, gjenvinning, ressursbruk i administrasjon og flere andre miljøtiltak i planlegging eller under avvikling av festivalen.
Det er Øya som forteller om dette i en pressemelding.
Øya er en av 20 festivaler som har mottatt pris i denne runden. I juli fikk 17 andre festivaler pris for miljøhensyn, heter det på virtualfestivals.com.
Prisen er basert på en spørreundersøkelse, som blir fulgt opp av et uavhengig besøk for oppfølging. Det uavhengige besøket skal være personer som jobber i musikkindustrien eller miljøforskere.
Øya-prisen The Greener Festival Award ligger i kategori to. I katetgori én – Outstanding Greener Festivals – finnes 13 festivaler, deriblant Isle of Wight, Waveform, Bestival og Sunrise fra England, Bluesfest fra Australia og Southbound fra USA.
Øya deler prestisje blant annet med Cambridge Folk Festival, Manchester International Festival, Sonisphere og Glastonbury i England, Szeged i Ungarn og West Beach i USA.
I kategori tre – Improving Greener Festivals – finner vi Atlanta Jazz (USA), Hyda Park Calling og The Big Chill fra England.
Prisen er laget av gjenvunnede plastflasker, CDer og gummistøvler.
— Dette er en kjempehyggelig anerkjennelse av arbeidet vi har gjort og en stor inspirasjon til videre satsing på miljøarbeidet vårt, sier Linnea Svensson, miljøsjef i Øya, i pressemeldingen.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio