Aftenposten skriver at Den Norske Opera & Ballett vil få en økning på 40 millioner kroner i 2009. Det vil komme på toppen av et budsjett på 346 millioner kroner i 2008.
Operasjef Tom Remlov mener 40 millioner kroner er for lite i forhold til institusjonens behov, og betydelig mindre en opptrappingsplan som ble laget i sin tid.
Kulturminister Trond Giske sier på sin side at bevilgningene til Operaen representerer den største kunstneriske satsningen i en norsk kulturinstitusjon noensinne.
— Fra 2005 til 2009 har bevilgningene til drift steget med hele 147 millioner kroner. Det er historisk, sier Giske til Aftenposten.
Bergen Rock Aktører, eller BRAK, melder om at organisasjonen neste år vil motta 1 million direkte fra statsbudsjettet. Det betyr en økning på 300.000 kroner fra 2007, noe som betyr en fordobling på to år.
— Dette kommer til å gi økt kursaktivitet, og at vi kan ha flere prosjekter samtidig, sier BRAK-leder Frøydis Moberg til Bergens Tidende.
I tillegg presenterer Aftenposten denne listen over budsjettposter for 2009, før statsbudsjettet er presentert:
— Nasjonal Jazzscene får én million ekstra i støtte
— Skolekorps går fra 7,5 millioner kroner til 10 millioner.
— Stiklestad Nasjonale Kultursenter får en økning på 1,5 millioner, som betyr at senteret får til sammen 18,5 millioner kroner i året fra staten.
— Henie-Onstad Kunstsenter får en økning på 700.000 kroner neste år, og havner på 8,7 millioner.
— Opera Nordfjord får 2,4 millioner i 2009, det vil si en økning på 500.000 kroner.
— Det Norske Blåseensemble får i følge Halden Arbeiderblad 1,2 millioner kroner ekstra i 2009, noe som betyr at ensemblet får totalt 18,2 millioner neste år.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.




















































