Torsdag slapp Spotify årsrapporten for 2016. Regnskapstallene viser ifølge Music Business Worldwide (MBW) en sunn vekst, med en inntektsøkning på hele 52 prosent til 2,93 milliarder euro. Men samtidig har selskapet et tap på hele 539,2 millioner euro.
Nettotapet til Spotify skal i all hovedsak komme fra utgifter til kjernevirksomheten, så som produktutvikling og utbetalinger til rettighetshavere. Spotify betalte rundt 2,7 milliarder euro til plateselskap og rettighetshavere. En sum som nær nuller ut inntektene. I tillegg kommer utgifter til lønninger, markedsføring samt gjeldsetterslep.
Les også: Hvorfor digitaliseringen er vanskelig for musikkbransjen
Spotify har nå 140 millioner brukere på verdensbasis. 50 millioner av disse er betalende abonnenter. Til sammenlikning var det i 2015 89 millioner brukere, hvorav 28 millioner betalte for tjenesten.
Forholdet mellom inntektene fra annonser og abonnenter har imidlertid holdt seg stabilt på rundt 10 prosent annonseinntekter. Veksten i abonnementsinntekter var på 52 prosent sammenliknet med 2015. Til sammenlikning økte disse inntektene med over 70 prosent fra 2014 til 2015.
Spotify kunne den gang også notere nesten 80 prosent økning i de samlede inntektene. Utgiftene har i samme periode altså gått i motsatt retning.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.











































