
I Sverige lanseres et nasjonalt turneverktøy syv år etter nedleggelse av Rikskonsertene
Det nettbaserte verktøyet Samspel skal fylle tomrommet etter Rikskonsertene i Sverige.
Det har gått syv år siden svenskene la ned sin utgave av Rikskonserter. I følge Musikverket till Musikarrangörer I Samverkan (MAIS) har det ikke kommet til noe fullgodt alternativ for samordning av nasjonale turnéer etter nedleggelsen.
MAIS lanserer derfor det digitale, nettbaserte turnéverktøyet Samspel.
– Samspel tar ett helhetsgrep og skaper overblikk og struktur i tomrommet etter Rikskonsertene, sier Samspels koordinatorer Eva Omagbemi og Peter Pontvik i en pressemelding.
Les også: Vil opprette Musikkbruket
De understreker videre at verktøyet skal bidra til å gi et bredere tilbud til alle, uavhengig av hvor de bor. Målet er å fremme det fire musikklivet, og lage en holdbar struktur for turnéfeltet. De har også utarbeidet en trepunktsplan for hvordan strukturen skal videreutvikles, der Samspel inngår som en viktig bestanddel.