Av Dagfinn Koch, komponist
Første konsert under årets utgave av Schleswig-Holstein Musikfestival var 6. juli. Festivalen går helt frem til 31. august, og finner sted i Hamburg og Schleswig-Holstein. Daniel Barenboim er festivalens kunstneriske leder. En viktig del av festivalen heter «Musikfeste auf dem Lande», hvor den holdes konserter på alskens slott.
Den første konserten med Kristiansand Kammerorkster og Jan Stigmer fant sted om kvelden kl. 22:00 i baroniet Emkendorf, som ligger midt i mellom Kiel og Rendsburg. Hele 1250 publikummere hadde funnet veien til fremføringen. Jan Stigmer hadde satt sammen et program med stor spennvidde: Arne Nordheims «Rendezvous» og Joseph Haydn violinkonsert i C-dur, og avrundet med Dag Wiréns «Serenade».
Søndag var det en matinékonsert klokken 11:00, og publikum stod i kø allerede en time før konserten, for å få de beste plassene. Igjen var alt utsolgt. Først på programmet stod Symfoni nummer 1 i G-dur av barokkomponisten Johan Helmich Roman, som var hoffkomponist i Stockholm. Et meget spennede verk! Deretter fremførte de undertegnedes verk «Aura» og til slutt Griegs «Holbergsuite».
Det nordtyske publikummet er meget vanskelig å begeistre, og er godt vant. Men Kristiansand Kammerorkester og Jan Stigmer fikk en overveldende mottagelse. Etter begge konsertene var det fire fremkallelser, som orkersteret kviterte for med ekstranummer.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.










































