Klassisk og Folketoner

Stort fokus på norsk musikk i Praha

Syv norske komponister blir i uken 24. mars - 1. april fremført på festivalen ”Prague Premiers 2007” med undertittelen ” ....heading North”. - Å få norsk musikk ”plantet” inn i tsjekkisk musikkliv på denne måten er noe nær en drømmesituasjon for Musikkinformasjonssenteret - MIC, som til daglig driver med informasjon og promosjon av norsk musikk overfor inn- og utland, skriver senteret i en pressemelding.

Kunstmusikk

Bak festivalen står Tsjekkisk Filharmonisk Orkester, og samtlige konserter finner sted i Prahas fornemme konserthus, Rudolfinum. Utøverne er hele ni forskjellige tsjekkiske orkestre, foruten solister, ensembler og dirigenter.

De aktuelle norske komponistene er Ørjan Matre, Rolf Wallin, Arne Nordheim, Eivind Buene, Lasse Thoresen, Maja Ratkje og Nils Henrik Asheim.

Tsjekkisk Filharmonisk Orkester har i tre år arrangert en samtidsmusikkfestival, som fokuserer på å førstegangsfremføre verk fra de siste fem år i Praha. De har m.a.o. tatt ordet «samtidsmusikk» på alvor. I fjor startet de en satsning hvor tsjekkisk musikk settes opp mot andre europeiske lands musikk, og i år rettes dette fokuset mot Norden.

Orkesterets direktør Vaclav Riedlbauch plukket personlig ut de norske verkene fra 2001-2006 under et besøk i Musikkinformasjonssenteret – MIC i juni i fjor. Han har gjort tilsvarende reiser til alle de nordiske land.

Å få norsk musikk ”plantet” inn i tsjekkisk musikkliv på denne måten er noe nær en drømmesituasjon for Musikkinformasjonssenteret – MIC, som til daglig driver med informasjon og promosjon av norsk musikk overfor inn- og utland. Håpet er at denne satsningen vil føre til økt interesse for norsk musikk i Tsjekkia.

Mer informasjon finnes på hjemmsiden til Tsjekkisk Filharmonisk Orkester og Prague Premieres.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio