Trombone

Resultater fra NM for Solister og Ensembler

29. april ble NM for Solister og Ensembler og Nordisk solistkonkurranse arrangert ved Norges Musikkhøgskole i regi av Norges Musikkorps Forbund. Blant vinnerne var Erlend Aagaard-Nilsen, saksofonkvartetten fra Norges musikkhøgskole og Alica Tserkovnaja.

Kunstmusikk

Lørdag ble det 27. NM og den andre Nordiske solistkonkurranse gjennomført på Norges musikkhøgskole.

NM for Solister og Ensembler
I NM for Solister og Ensembler fikk trompetisten Erlend Aagaard-Nilsen fra Manger prisen for solister, åpen klasse, og saksofonkvartetten fra Norges musikkhøgskole vant NM for NM for ensembler, åpen klasse

I klasse 2 for solister vant Sebastian Haukås fra Bergen og i klasse 1 Torstein Åvar Sollien også fra Bergen. I ensebleklassene vant saksofonkvartetten ”Aqva” fra Asker klasse 2 og Norhordaland slagverksensemble klasse 1.

36 solister og 23 ensembler i seks klasser var tatt ut til finalen. Til sammen var det sendt inn 115 innspillinger til kvalifisering, hvorav 59 fikk plass i finalen.

Nordisk solistkonkurranse
Fløytisten Alica Tserkovnaja fra Sverige vant den nordisk solistkonkurransen. Ole-Henrik Mohn Pettersen og Marie Solum Gran fra Norge kom på henholdsvis 2. og 3. plass. Mohn Pettersen og Gran er forøvrig henholdsvis vinner av og nr 2 i NM for solister og ensembler åpen klasse i 2005.

Syv deltakere fra Norge, Island, Danmark og Sverige var med i kvalifiseringsrunden fredag 28. april, tre av disse gikk finale lørdag kveld. Vinneren fikk tilbud om solistoppdrag med Marinens Musikkår i Karlskrona, Den Kongelige Livgardes Musikkorps i København og konsert i Norge. Turneen gjennomføres høsten 2006.

Dommere var Bjørn Kruse (N), Peter Harbeck (DK) og Ingemar Roos (S)

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Tekstforfatterpris til Ane Brun

Tekstforfatterpris til Ane Brun

– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter

Ballade video: Søvnløse netter

Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...

– Hva skjedde med rehabilitering ...

Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk

Et rom for alt – unntatt musikk

INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio