Trondheim International Chamber Music Academy er en internasjonalt akademi for kammermusikk. Akademiet blir arrangert annenhvert år, vekselvis for pianotrioer og strykekvartetter.
Dette året er det pianotrioer i fokus, og TICC har mottatt rekordmange søknader. 24 ensembler fra 24 ulike nasjoner ønsket å være en av de fire trioene som får plass på akademiet.
De utvalgte pianotrioene er Dali Piano Trio (Frankrike/Latvia), Trio L (Frankrike/Bulgaria), Lichtental Trio (Østerrike), Fournier Trio (Australia/Taiwan/UK/Korea). I tillegg er prisvinnere fra Ungdommens Musikkmesterskap 2009, Duo Nessuno invitert til å delta på akademiet.
Et av årets ensembler vil bli plukket ut til det påfølgende års Trondheim International Chamber Music Competition, som arrangeres i årene hvor det ikke er akademi. I konkurransen vil de konkurrere om attraktive pengepremier og konsertengasjementer i Norden og Europa.
Trioene mottar instruksjon fra Leif Ove Andsnes (klaver), Daniel Hope (fiolin), Lawrence Power (bratsj) og Knut-Erik Sundquist (kontrabass) som alle er kapasiteter på sine felt.
Akademiet er en del av Trondheim kammermusikkfestival, og står for har en egen konsert under festivalen, 26. september.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.








































