Av Harald Knutsen, nestleder, Norsk Folkemusikk- og Danselag
Ein av våre fremste kunstnarar på hardingfele har no lagt bogen ned.
Bjarne Herrefoss i frå Bø/Tokke var ein av dei mest markante hardingfelespelemenn i Noreg i nyare tid. Han åtte ei stor formidlingsevne, og er kanhende vår tids mest folkekjære hardingfelespelemann.
Han var unik til å gripe og å engasjere sitt publikum og ta oss med på ei kjenslevar reise i sitt rike musikalske landskap. Ingen gjekk upåverka frå eit møte med Bjarne Herrefoss.
Hans musikalitet og personlegdom vil i all framtid lyse som eit av dei store fyrtårn i norsk folkemusikk si historie.
Bjarne Herrefoss vart noregsmeister på hardingfele fire gonger; 1967 (Porsgrunn), 1975 (Bø), 1979 (Førde) og 1991 (Voss). Han var tildelt Tokke kommune sin kulturpris og heidersmedlemsskap i Landslaget for Spelemenn.
I 1999 vann han Spelemannprisen for produksjonen «Toneflaum» (i lag med Knut Hamre og Hallvard T. Bjørgum).
Bjarne Herrefoss døde 15. mai. Han vert bisett frå Bø Kyrkje torsdag 23. mai kl 13.00.

Lyden av Gamle Oslo Gammaldans
Gamle Oslo Gammaldans er sju voksne folk som ikke spiller gammaldans. Opplev dem live på Ballade-arrangement i Gamlebyen i Oslo torsdag 27. mars.

Ballade på Parkteatret: Opera-premiere, musikkvideovisning og minikonsert søndag 23. mars
Solveig Sørbø og Maria Kjos Fonn snakker om operaen "Heroin Chic". Rockemusiker Henning Andersen spiller utvalgte låter. Og vi viser et godt knippe nye musikkvideoer på skjermen.

Selma fra Hønefoss ble publikummer nummer en million i Bærum Kulturhus
Selma Hasund Poole (18) fra Hønefoss ble overrasket med konfetti, gavekort på danseforestilling og jazzfestival som besøkende nr. 1 million i Bærum Kulturhus i helgen.

Tord Gustavsen kåret til Årets europeiske musiker 2024 i Frankrike
Musikeren og komponisten dedikerer prisen til musikerkollegaer gjennom årene.

Ballade video: Våpen og ammunisjon
Vi setter fyr på kontoret med Honningbarna, Moddi, Don Juan Dracula, Hüskey King, Earth Moon Transit, Tor Kvammen, Kyra Snø, Heartland Countrytrio og Markella.

Om kunst og tankefrihet
ESSAY: Plutselig er det å tenke egne tanker og la fantasien spinne fritt en radikal ting. Og her er kunsten ikke bare nyttig, den er essensiell, skriver Torstein Slåen.