Spellemannprisutdelingen ble vist på NRK fra oppstarten i 1973 og fram til 2002. Siden har prisutdelingen blitt vist på TV2, men nå skal den tilbake til statskanalen, melder NRK.
Marte Thorsby, styreleder i Spellemann, sier i en pressemelding at de har hatt et godt samarbeid med TV2, men at da NRK-muligheten åpnet seg passet dette god inn i prisens langsiktige strategi om å fornye seg.
TV-sjef Arne Helsingen i NRK sier til sin egen kanal at Spellemann har presentert “spennende tanker om fornyelse”.
— Vi tenker langsiktig og vil samarbeide i flere år.
— Vi ønsker å vise et mangfold av musikkpriser, samtidig som vi håper å få til en god TV-sending med overraskelser og mange musikalske innslag, sier Helsingen til nrk.no.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.









































