Hopp til innhald
Ida Jenshus på SALT under Oslo jazzfestival 20. august

Fra konsert på Salt et tidligere år, illustrasjonsbilde(Foto: Per Ole Hagen)

Salt på kaia i Oslo stengt av myndighetene

Stenger på dagen etter varsel om sikkerhetsbrudd.

Fredag skreiv Salt på sine sider at «Dette er en svært krevende situasjon for våre ansatte, artister, arrangører, samarbeidspartnere og publikum. Vi jobber nå med å få full oversikt over konsekvensene av stengingen.
Vi kommer tilbake med mer informasjon om refusjoner, eventuelle utsettelser av arrangementer og veien videre så snart vi kan.» Like etterpå fulgte de opp på Instagram med at alle arrangement i helga og kommende uke er avlyst og refunderes.

– Jeg er bekymret for sikkerheten til både ansatte og besøkende på Salt. Derfor ser vi ingen annen mulighet enn å stenge stedet umiddelbart, sier etatsdirektør Vera Houck i en pressemelding.

Også i 2025 truet Plan- og bygningsetaten i Oslo med å stenge Salt. Men i mai i år fikk scenene, som inkluderer flere scenehus og servering, grønt lys for videre drift og nye planer. Nå stenges Salt på grunn av det kommunen sier er alvorlige mangler ved brannsikkerhet og rømningsforhold.
– Under besiktigelse ble det avdekket at publikumsområdene grenser til flere aktive byggeplasser uten tilstrekkelig avskjerming. Dette innebærer en sikkerhetsrisiko både for publikum som oppholder seg på området og ved en eventuell evakuering, heter det i pressemeldingen.

Meldingen om den umiddelbare stengningen ble møtt med frustrasjon fra folk som skulle hatt et stort Pride-arrangement på Salt fredag kveld, skreiv Aftenposten samme dag.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Ida Jenshus på SALT under Oslo jazzfestival 20. august

Salt i Oslo kan bli nødt til å stenge dørene

Myndighetene varsler full stopp av aktivitet innen 1. juli.

Flere saker

FREE MY PEOPLE: Delara kler seg i røde slør når hun fotograferes til albumet Shahrazad – og synger for dem som vil kaste sløret.

Sangene Amanda Delara ikke kan synge ved foten av Azaditårnet

– Jeg vil hylle styrken bak kunst. Delaras drømmer og identitet har blitt popalbum.

Rebecka Ahvenniemi Foto: Magnus Skrede

Finnes det et «male gaze» i musikken?

Hvilke muligheter har en kvinnelig komponist i møte med eksisterende normer i kunstmusikkfeltet, spør Rebecka Ahvenniemi.

Jasmina Sakr som Ruth Maier og Tamara Pascual som Gunvor Hofmo

Brev fra Ruth

Ruth Maier var en av 529 jøder som ble tatt om bord i «Donau» den 26. november 1942 og ført...