Jesper Ugland (31) fra Kristiansand har plattformen MelodyPipe.com. Han sier i en pressemelding til Ballade at målet er å skape en mer åpen, rettferdig og inkluderende musikkbransje.
– Det er på høy tid at hele musikkbransjen forenes på en åpen arena som kan gi bedre forutsetninger til å lykkes i musikkbransjen. Det er nettopp dette MelodyPipe løser, sier Jesper Ugland, administrerende direktør og medgrunnlegger i MelodyPipe AS. Ugland er selv musiker og har i flere år opplevd på nært hold hvor komplisert og begrenset bransjen er, som de beskriver i pressemeldinga.
– Vi er et selskap bygget opp av artister og musikere. Samtlige har møtt utfordringer i bransjen, særlig knyttet til nettverking. MelodyPipe.com er en plattform som gjør det enkelt å kunne møte andre aktører i bransjen, bygge team, vise seg frem og booke spillejobber. Han sier de vil skape en form for LinkedIn kombinert med AirBnB for musikkbransjen.
Plattformen skal gjøre det enklere for spillesteder å administrere bookinger fra forespørsel til utføring, hvor partene avtaler all informasjon på ett sted, automatisk generering av kontrakter og en kalender som gir full oversikt til enhver tid. I 2020 tok Ugland over som daglig leder i selskapet bak nyvinningene endreti forretningsmodellen sin. Selskapet har i etterkant mottatt støtte fra Innovasjon Norge og kapital fra investorer.
– Vi engasjerer 13 mennesker og har investert circa 12 millioner kroner. Vi jobber med å ytterligere styrke nøkkelpersonell i bedriften samt å hente større penger i forbindelse med internasjonalisering av selskapet, sier Ugland i pressemeldinga.

Astrid Kvalbein gjenvalgt som rektor ved Norges musikkhøgskole
Kvalbein blir rektor i fire nye år, med musiker og professor Morten Qvenild som prorektor.

Kunstneropphold på Folkemusikksenteret i Buskerud
Åpent for alle musikere å søke, til øving, låtskriving og fordypning i norsk folkemusikk.

Bevar Musikkbiblioteket ved NTNU!
Et så viktig universitet som NTNU må ha et rikholdig bibliotek for musikkprofesjonsutdanningen, og med kvalifiserte ansatte. Norsk musikkbibliotekforening støtter innspill om musikkbiblioteket ved NTNU, skriver Tone Nøtvik Jakobsen.

Ballade video: I stua, i limbo
Med Marie Sahba, Adam Douglas, Iris Caltwait, Intertwine, Barren Womb og ARV. Samt en fem låters mini-konsert med Sweetheart.

Lyden av Gamle Oslo Gammaldans
Gamle Oslo Gammaldans er sju voksne folk som ikke spiller gammaldans. Opplev dem live på Ballade-arrangement i Gamlebyen i Oslo torsdag 27. mars.

Ballade på Parkteatret: Opera-premiere, musikkvideovisning og minikonsert søndag 23. mars
Solveig Sørbø og Maria Kjos Fonn snakker om operaen "Heroin Chic". Rockemusiker Henning Andersen spiller utvalgte låter. Og vi viser et godt knippe nye musikkvideoer på skjermen.