Hopp til innhald

Notodden bluesfestival reddet?

Formannskapsmøtet i Notodden kommune besluttet enstemmig å gi bluesfestivalen garanti for et likviditetslån på tre millioner. – Det er alvorlig at en festival med knutepunktstatus går med underskudd, sier statssekretær Lubna Jaffery.

Etter årets arrangement sitter Notodden Bluesfestival med negativ egenkapital på over tre millioner kroner. Festivalen for å betjene ubetalte regninger og sikre videre drift.

I dag innvilget formannskapet i Notodden kommune en garanti for et lån på tre millioner kroner

Runar Lia, daglig leder i Notodden Bluesfestival, sier til Ballade at festivalen nå er ett skritt nærmere målet.

— Men fortsatt skal bystyre, kommunestyre og fylkesmannen uttale seg. Vi håper at dette kommer opp i kommunestyret 18. november. Vi forventet at kommunen sender denne saken til fylkesmannen slik at vi greier å få dette avklart innen utgangen av november. Det er vår ambisjon.

Under observasjon

Notodden Bluesfestival er knutepunktfestival, noe som betyr at festivalen mottar årlig støtte fra stat, fylke og kommune. I regjeringens kulturbudsjett for 2011 er det avsatt over 2,3 millioner kroner til festivalen. I budsjettet heter det også at Kulturdepartementet har den økonomiske situasjonen “under særskilt observasjon. Utbetaling av tilskuddet til Notodden Bluesfestival forutsetter at man finner en løsning for videre drift.”

— Kulturdepartementet har sagt at de vil ha en troverdig plan for hvordan dekke inn tapt egenkapital for å utløse midlene som står i budsjettet.

— Kan dere opprettholde knutepunktoppdraget i den situasjonen dere er i nå?

— Ja, det kan vi. Vil vi kunne gjennomføre festivalen basert på kravene til knutepunkt og de programmessige ambisjonene vi har, sier Lia.

Tett dialog

Ledige stillinger

— Det er alvorlig at en festival med knutepunktstatus går med underskudd og det har ikke bare skjedd ett år. Vi er opptatt av at vi får en dialog med dem om hvorfor dette skjer. Vi ser at det aktuelt for kommunen å gå inn, men vi kan ikke si noe om det akkurat nå, sier statssekretær i Kulturdepartementet, Lubna Jaffery, til Ballade.

Departementet skal til neste år evaluere knutepunktordningen. Først ut av musikkfestivalene er Olavsfestdagene og Molde Jazzfestival. Problemene på Notodden kommer ikke til å endre på rekkefølgen av festivaler som gjennomgås. Men Fjell mener at situasjonen Notodden bluesfestival befinner seg i, på sikt kan få konsekvenser for knutepunktstatusen.

— De økonomiske rammene som Notodden har nå, kan få betydning for hvordan de løser sitt knutepunktoppdrag. På lenger sikt kan det ha noe å si for statusen. Vi må gå inn i en tett dialog med festivalen, kommune og fylke. Vi ønsker at Notodden bevarer statusen. Olavsfestdagene kom seg ut av økonomiske problemer, vi må gi Notodden en mulighet til det samme. Hvis det viser seg å være vanskelig, får vi komme tilbake til saken, sier Fjell.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Notodden Blues Festival

Kritisk for Notodden bluesfestival

Etter å ha fått knutepunktstatus, har Notodden Bluesfestival gått med betydelige underskudd. Nå trenger festivalen penger umiddelbart.

Notodden Blues Festival publikum

Prestisjepris til Notodden Bluesfestival

The Blues Foundation har kåret Notodden Bluesfestival til årets internasjonale bluesfestival. – Dette er en anerkjennelse til hele Notodden sier...

Bok og blues får hus

Notodden bygger for 160 millioner.

Notodden Blues Festival publikum

Bluesfestival-sjef politianmeldt

Daglig leder i Notodden Blues Festival anmeldt for underslag.

Larkin Poe: Søstrene imponerte publikum på helgas Notodden Bluesfestival

Nye grep redder bluesfestivalen

Årets nysatsing på Notodden trakk gjennomsnittsalderen ned. Festivallederen hørte på folket og sikret festivalens fremtid.

Flere saker

Elin Ørjasæter

Rettstilstand for kunstnere: Alt eller ingenting

Hva slags stillingsvern ønsker vi for kunstnere på høyt nivå? Forfatter Elin Ørjasæter har fulgt rettssaken mellom Det Norske Solistkor...

Freddy André Øvstegård

SV: Vil opprette Musikkbruket etter modell av Scenekunstbruket

SV foreslår å flytte 15 millioner kroner fra Kulturtanken til opprettelse av Musikkbruket.

Prisvinner Eivind Valnes (t.v.) og prisutdeler Sofus Urke

Jazzpianist Eivind Valnes tildelt Stubøprisen under Festspillene i Nord-Norge

Valnes har vært en sentral aktør i nordnorsk jazzmiljø og en viktig pedagog i utviklingen av nye jazztalenter i landsdelen.