Platebransjens svake salgstall til tross – i det vi går inn i et nytt år er det få som kan betvile at 2001 var et godt år for norsk musikk. Aldri før har det blomstret så mye i så mange sjangre, og med norsk hovedfokus på verdens største musikkmesse Midem rett rundt hjørnet er det lite som tyder på at trenden vil snu med det første. Ballde tar konsekvensen av et yrende norsk musikkliv og dobler staben fra og med januar. Det betyr at Marianne Jemtegård (fra Musiq.no og Nye Takter) kommer inn i fulltids stilling. I tillegg kan vi love flere spennende nysatsinger i året som kommer.
Ballade takker alle våre lesere for året som har gått og sier på gjensyn fredag 4. januar 2002.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.














































