Hopp til innhald

Kutter barnehagestunt

Etter sterk kritikk fra flere hold velger Tribe Records å trekke tilbake selskapets planlagte reklamekampanje for gruppa Splash. Planen var å kjøre en kampanje for jentegruppa rettet mot Norges største barnehager, men nå legger plateselskapet seg flat for kritikken.

Christopher Collings i Tribe Records, og manager for Splash, har forfattet følgende pressemelding om saken:

«Tribe Records er blitt kritisert for planlagte markedsaktiviteter mot utvalgte barnehager. Dette har skapt heftig debatt i media med hensyn til grensesetting av markedsføring mot barn.

Tribe Records’ plan om aktiviteter mot barnehager kan sammenlignes med ulike andre plateselskapers aktiviteter, der de gratis formidler barnealbum i ulike sammenhenger. At vi i tillegg har vurdert ytterligere aktiviteter har vakt reaksjoner fra ulike hold.

Tribe Records har foretatt en grundig vurdering av alle forhold knyttet til markedsføring mot barn, og har konkludert med følgende:

Planlagte aktiviteter mot barnehager medvirker å flytte grenser i markedsføring mot barn. De reaksjoner som er kommet mot denne type aktiviteter synes vel begrunnede, og avdekker synspunkter som vi på grunn av manglende erfaring tidligere ikke innså rekkevidden av. Tribe Records har besluttet at denne type aktiviteter ikke vil bli gjennomført nå eller i fremtiden.

Tribe Records vil på egen hånd og i samarbeid med ressurspersoner på området, nøye vurdere fremtidige aktiviteter mot barn og ungdom i relasjon til de synspunkter som er fremkommet fra ulike fagmiljøer. Dette for å unngå å komme i tilsvarende situasjoner i følge med fremtidige markedsaktiviteter mot samme målgruppe.»

Ledige stillinger

Relaterte saker

Utfordrende å spille for barn

Toy-Box livnærer seg med å opptre for både småunger og voksne røykfylte diskoteker. – Å spille for småbarn er både...

Refses for pr-stunt

Tribe Records vil reklamere for barnegruppene Splash og Spin-Up i barnehager Norge rundt. Det liker verken reklamebransjen, lærerlaget eller Barneombudet.

Thea Furberg Henriksen

Unge musikkfans

Musikkfansen blir yngre og yngre, og de vet hva de vil ha. Thea (8) liker Toy-Box, men er mer skeptisk...

Toy Box

Kampen om de aller minste

Samleplateserier som «Hits For Kids» og «Absolute Kids» og artister som Toy-Box, Lollipops, Splash, Cape og Spin-Up retter skytset inn...

Johann Sebastian Bach

Finnes Bach? Og kan det være opprørsmusikk?

«Hvordan skal den oppvoksende generasjon få lyst til å høre på klassisk musikk når de knapt vet at den finnes?»,...

Flere saker

Jonas Skaarud Arne Nordheims komponistpris

Arne Nordheims komponistpris 2026 til Jonas Lie Skaarud

"Jeg liker lyden av ting som......ting som ikke er helt på plass. Ting som er slitt."

Stavanger brass band, Dirigent Allan Withington helt til høyre i bildet

Stavanger Brass Band nummer tre i Europa

Mens Eikanger-Bjørsvik kom på 5. plass under EM brass i Utrecht i helgen.

Spotify logo

Opp- og nedtur for Spotify

Inntektene øker med 52 prosent, men samtidig viser regnskapet en sterk utgiftsvekst.