Hopp til innhald
Nagelhus Schia Productions danser Ingun Bjørnsgaards nye verk Sonett idiot

Nagelhus Schia Productions danser Ingun Bjørnsgaards nye verk "Sonett idiot" på Operaens Scene 2, med verdenspremiere 14. mai. Komponist og musiker Christian Wallumrød har skrevet og framfører musikken i forestillingen.(Foto: Thale Hendnes)

Verdenspremiere: Samtidsdans med Shakespeares sonetter og musikk av Christian Wallumrød

«Sonett idiot» av koreograf Ingun Bjørnsgaard har verdenspremiere i Operaen 14. mai, der Shakespeares sonetter former dansen sammen med musikk av og med Christian Wallumrød.

Den anerkjente koreografen Ingun Bjørnsgaard har tidligere laget flere forestillinger basert på Ibsens dramaer. Nå har hun tatt for seg sonettene til Shakespeare.

Danseforestillingen Sonett idiot assosierer fritt rundt den rytmiske komposisjonen og kjærlighetsmotivet i Shakespeares sonetter, forteller hun:

– Kjærlighetsmotivet er en drivkraft i det koreografiske arbeidet for meg. Det er i relasjonene vi blir til som mennesker, noe som også berører den gjenkjennelige klossetheten og sårbarheten som oppstår i møtene på scenen.

Det er Nagelhus Schia Productions – ett av tre nasjonale dansekompanier som mottar fast offentlig bevilgning – som danser verket, og komponist og pianist Christian Wallumrød har skrevet og framfører musikken.

Musikken spiller en sentral rolle i å skape en kontrapunktisk dialog mellom dansen og lydbildet, forklarer Nagelhus Schia Productions i pressemeldingen til forestillingen, og beskriver videre at sonettenes tydelige, rytmiske form har vært med på å forme bevegelsesspråket i dansen: «Tematikken i Shakespeares sonetter veves sammen med vår egen tid, og gjennom både de musikalske og visuelle motivene vil Bjørnsgaard åpne opp et rom for publikums egen meddiktning.»

Dansekompaniet Nagelhus Schia Productions ble etablert i 2018. Med kunstnerisk leder Guro Nagelhus Schia og assisterende kunstnerisk leder Vebjørn Sundby i spissen knytter kompaniet til seg dansere fra hele verden, og samarbeider med både norske og internasjonale koreografer. I Sonett idiot møter publikum danserne Edith Askeland, Elliot Norell Strinnö, Guro Nagelhus Schia, Iannes Bruylant, Mathias Rønningen, Vebjørn Sundby og Vilja Kwasny.

Sonett idiot spilles på Scene 2 i Den Norske Opera & Ballett tirsdag 14. og onsdag 15. mai.

 

Ledige stillinger

Relaterte saker

Bilde fra Sarah Derendingers Stormen.

Nordheims «Stormen» avslutter Festspillene i Bergen

Arne Nordheims orkestersuite fra «Stormen» oppleves på scenen for 200 tilmålte publikummere i Bergen i kveld, men vil være på...

Lindvall, Wallumrød, Tanaka opnar musikalske univers i og rundt pianoet som ein skulle tru var umogleg.

Desse tre spelar piano så hjernen lurer oss – Wallumrød opnar nye univers i instrumentet

Det umoglege pianoet. Christian Wallumrød er her igjen, på ei av hans sterkaste plater. Som igjen er kobla til tre...

© Colin Eick

Et umulig album

– Når materialet forandrer seg underveis, oppstår det et rom det er mulig å rote rundt i uten å komme...

Flere saker

Dataspill er foreslått som det syvende kunstuttrykket i Den kulturelle skolesekken.

La ikkje kriseløysingar forma det nye digitale innhaldet i Den kulturelle skulesekken

– Eg trur ikkje problemet ligg i skepsis mot nye, digitale medium, men at mange av dei digitale produksjonane som...

Defrost Youth Choir fra Hamar er et av de fire finalekorene

Fire kor skal kjempe om å representere Norge i Eurovision Choir 2019

Eurovision er mer enn Melodi Grand Prix, vindmaskiner og pop-musikk. Nå arrangerer Den europeiske kringkastingsunionen (EBU) også Eurovision for kor.

Mimmi Tamba med del to i en ambisiøs trilogi. Charlotte Dos Santos med nummer to av imponerende samlinger sanger.

Identitet og forventninger i stort format for Mimmi og Dos Santos

Så forskjellig kan norsk pop være: Både Charlotte Dos Santos og Mimmi Tamba skaper og forfiner identitet – på album...