Hopp til innhald

Kutter cd-priser

Universal Music Group tester etterspørselen etter cd-er i USA ved kraftige priskutt.

Fra annet kvartal i år vil veiledende pris for Universal-utgivelser i USA variere fra 10 til 6 dollar i følge Billboard.

De fleste nye cd-er justeres ned til disse prisene, selv om det blir unntak. Billboard kunne ikke bringe på det rene nøyaktig når testen starter.

Styreformann for Universal Music Group Distribution, Jim Urie, sier at «vi tror (det nye prisprogrammet) virkelig vil gi nytt liv til det fysiske formatet».

Den nye prispolitikken gjennomføres ensidig fra Universals side.

Billboard registrerer betydelig usikkerhet fra Universals konkurrenter. Platebutikkene har på sin side lenge hevdet at lavere priser må til for å bidra til at cd-en lever lenger. Cd-salget er i følge Billboard ned 15.4 prosent i USA så langt i 2010.

Å kutte priser som et svar på sviktende salg er ikke nytt i det amerikanske platemarkedet, men Universal går lenger (og bredere i katalogen og markedet) enn konkurrentene hittill har gjort.

Den nye prisstrukturen skal ikke påvirke prisene på digitale formater.

En av Billboards kilder kommenterer motviljen mot gjennomgående priskutt slik: «Det å gjøre det samme om og om igjen og regne med at resultatet endrer seg er selve definisjonen på idioti. Ting blir ikke bedre for cd-salget uten at prisene adresseres. Et prispunkt på 10 dollar kommer til å gi økt salg og trafikk.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Platekompaniet kutter musikkutvalget

Satser i stedet mer på film.

Flere saker

Erik Brataas (til høyre) og Oke Göttlich, Finetunes den gang disse slo seg sammen Foto: Phonofile

Then we take Berlin

Digitaldistributør Phonofile kan komme til også å distribuere norske, fysiske utgivelser i Tyskland etter fusjonen med tyske Finetunes, som i...

Sigurd Sverdrup Sandmo

Ny jobb: Sigurd Sverdrup Sandmo blir direktør for Musikkselskapet Harmonien

– Etter seks lærerike år i Oslo gleder jeg meg til å komme hjem, sier bergenseren Sigurd Sverdrup Sandmo. Han...

De regionale kompetansesenterne og Music Norway skriver samarbeidsavtale om felles prosjekter som skal komme norske musikere og bransjepersoner til gode.

Vil legge til rette for regional vekst i musikkbransjen

Norges regionale kompetansesentre for musikk og Music Norway med avtale om samarbeid.