Her er oversikten over alle nominerte til årets Spellemannspris.

Erlend Apneseth er nominert for to ulike album til Spellemannprisen 2017

Spellemann 2017 går av stabelen på Konserthuset i Oslo 25. februar. Showet sendes direkte på NRK 1.

Her er de nominerte:

Barnemusikk
Dagfinn Lyngbøs barneband
«Guttelus»
 
Meg og kammeraten min
«Snydelig»
 
Rasmus og verdens beste band
«Banjo på badet»
 
Sangfoni
«Sangfoni»

Blues
Dr Bekken
«Upright Piano»
 
Good Time Charlie
«Ready to rumble»
 
Joakim Tinderholt & his band
«Hold On»
 
Ronnie Jacobsen
«These Blues in Me»
 
Country
Bendik Brænne
«The Last Great Country Swindle»
 
Bill Booth
«Some Distant Shore»
 
Bluebird’s Ghost
«Miniature Scenes of Sorrow»
 
Paal Flaata
«Love and Rain»
 
Elektronika
+plattform
«Twelve»
 
Lindstrøm
«It’s Alright Between Us As It Is»
 
Mental Overdrive
«Epilogue»
 
Sassy 009
«Do You Mind EP»
 
Folkemusikk/tradisjonsmusikk
Anne Hytta
«Strimur»
 
Erlend Apneseth
«Nattsongar»
 
Sogesong
«Så vide fara dei lindarord»
 
Marin/Egeland
«Sorpesoll»
 
Indie
Carmen Villain
«Infinite Avenue»
 
Hvitmalt gjerde
«Våken»
 
Misty Coast
«Misty Coast»
 
Silja Sol
«Ni liv»
 
Jazz
Ellen Andrea Wang
«Blank Out»
 
Hegge
«Vi är ledsna men du får inte längre vara barn»
 
Helge Lien trio
«Guzuguzu»
 
Marius Neset
«Circle of Chimes»
 
Klassisk
Bjarte Eike & Barokksolistene
«The Alehouse Sessions»
 
Ensemble Allegria
«Mozart / Schoenberg»
 
Guro Kleven Hagen/Marianna Shirinyan
«Fait pleurer les songes»
 
Vilde Frang
«Homage»
 
Metal
Enslaved
«E»
 
Helheim
«Landawarijar»
 
Satyricon
«Deep Calleth Upon Deep»
 
Whoredom Rife
«Dommedagskvad»
 
Popgruppe
Hajk
«Hajk»
 
Marcus & Martinus
«Moments»
 
No. 4
«Hva nå»
 
Seeb
«Seeb 2017»
 
Popsolist
Cashmere Cat
«9»
 
Gabrielle
«Vekk meg opp»
 
Sigrid
«Don’t Kill my Vibe EP»
 
Susanne Sundfør
«Music for People in Trouble»
 
Rock
Erlend Ropstad
«Alt som har hendt»
 
Motorpsycho
«The Tower»
 
Sløtface
«Try Not to Freak Out»
 
Torgeir Waldemar
«No Offending Borders»
 
Samtid
Al khowarizmis mekaniske orkester/Ensemble Ernst
«Christian Blom – Bring me that Horizon»
 
Natasha Barrett
«Puzzle Wood»
 
Oslo-Filharmonien/Kringkastingsorkestret/POING
«Jan Erik Mikalsen – Saan»
 
Peter Herresthal/Arctic Philharmonic/Øyvind Bjorå
«Eivind Buene – Violin Concerto i miniatures»
 
Urban
Arif
«Meg & deg mot alle»
 
Cezinando
«Noen ganger og andre»
 
Ivan Ave
«Every Eye»
 
Linni
«Medium»
 
Viser
Frida Ånnevik
«Flyge fra»
 
Kari Bremnes
«Det vi har»
 
Marthe Wang
«Ut og se noe annet»
 
Trygve Skaug
«Sanger du skal få når jeg dør»
 
Åpen klasse
Erlend Apneseth Trio
«Åra»
 
Jo Berger Myhre & Ólafur Björn Ólafsson
«The Third Script»
 
Nils Økland
«Lysning»
 
Ola Kvernberg
«Steamdome»
 
Årets komponist
Bjørn Kruse
Fredrik Fors & Oslo Philharmonic Orchestra
«Bjørn Kruse: Chronotope – concerto for clarinet and orchestra»
 
Kjell Habbestad
Sigvarts Klava & The Latvian Radio Choir
«Kjell Habbestad – et nox in diem versa»
 
Martin Hagfors
Meg og kammeraten min
«Snydelig»
 
Rolf Wallin
Peter Herresthal/Arctic Philharmonic/Øyvind Bjorå
«Rolf Wallin – Violin concerto i appearances»
 
Årets tekstforfatter
Erlend Ropstad
Erlend Ropstad
«Alt som har hendt»
 
Frank Tønnesen
Tønes
«Sesong fire»
 
Kristoffer Cezinando Karlsen
Cezinando
«Noen ganger og andre»
 
Sverre Knudsen
Sverre Knudsen
«Vi»
 
Årets album
Cashmere Cat
«9»
 
Cezinando
«Noen ganger og andre»
 
Susanne Sundfør
«Music for People in Trouble»
 
Tønes
«Sesong fire»
 
Årets låt
Alan Walker
«Alone»
 

Publisert:

Del: