— Madrugada trakk mest folk siste dagen i fjor. Opprinnelig var planen å kjøre Wyclef Jean som headliner lørdag, men så begynte han å pønske på å avslutte turneen før. Dermed satte vi han opp tirsdag, og kunne like godt kjøre ei norsk pakke på lørdag, sier festivalsjef Toffen Gunnufsen til Fædrelandsvennen.
Også Norwegian Wood har gjort det samme i år, med Madrugada som hovednavn på lørdagen.
Gunnufsen samtidig at han er spent på hvordan det kommer til å gå salgsmessig. Nå er størsteparten av årets Quart-program i boks og offentliggjort. Alanis Morisette, Wyclef Jean, Motörhead, Deftones, PJ Harvey, Bob Hund, Dandy Warhols, Coldplay, Manic Street Preachers, Queens of the Stone Age og Beck er de største utenlandske navnene på festivalprogrammet.
Men det er også mange sterke og interessante norske navn på programmet: Hip hop fra Klovner i Kamp, Salvador, Mad Con og Gatas Parlament og pop, rock og metal fra Kings of Convenience, Cadillac, Gluecifer, Bigbang, Popium, Silver, Einherjer, Zyklon og Mayhem
Toffen Gunnufsen fikk på langt nær alle ønskene sine oppfylt i år. Både Eminem, Tool, Radiohead og Erykah Badu glapp, men han er uansett fornøyd med resultatet. I år har det også vært mye mas om sammensetningen av programmet; Alanis Morissette og Deftones etter hverandre og PJ Harvey før Manic Street Preachers er blant eksemplene kritikerne trekker fram.
— Ut fra hva vi kunne få er jeg godt fornøyd med programmet i år, Vi må ta artistene når vi kan få dem. Hvis ikke folk snart kan begripe dette, så blir jeg irritert, sier Gunnufsen.
Quart-festivalen dag for dag:
• Tirsdag 3. juli:
Bendiksbukta: Wyclef Jean, Stereo MCs, Klovner i Kamp, Salvador.
Idrettsplassen: Alanis Morissette, Deftones, LOK, Cadillac.
• Onsdag 4. juli
Bendiksbukta: Motörhead, Queens of the Stone Age, The Hives, Gluecifer.
Idrettsplassen: Ash, Coldplay, The Dandy Warhols, Sigur Ros, Bad Boys Club.
• Torsdag 5. juli
Bendiksbukta: Mayhem, In Flames, Opeth, Zyklon, Einherjer.
Idrettsplassen: Manic Street Preachers, PJ Harvey, JJ72, Silver.
Caledonien Hall: Kings of Convenience (matiné).
• Fredag 6. juli
Bendiksbukta: Common, Big Daddy Kane, KutMasta Kurt, Lootpack & Peanut Butter Wolf, Feven, Mad Con, Gatas Parlament.
Idrettsplassen: Beck, Bob Hund, Strokes, Starsailor, Delaware.
• Lørdag 7. juli
Bendiksbukta: Briskeby, Cosmic Rough Riders, Kinobe, Brüssel.
Salamanderparken: Euroboys, Bigbang, Popium, The Cumshots, Hangface.

Med omsorg for lydene
I denne månedens Ballade klassisk presenterer Ola Nordal seks aktuelle utgivelser innen «lydbasert musikk», som alle viser omsorg og omtanke for lydene.

Motvindfestivalen 2025: Ein slik hippiefestival, ell?
– Fred er mogleg, og det bør eigentleg ikkje vere så mykje å be om heller, sa arrangør Haakon Stiff Aamlid under årets Motvindfestival. Middelalderskogen i Rollag blei fylt med oppbyggjeleg musikk i mørke tider.

Har komponert musikken til det største norske spillet noensinne
Med Dune: Awakening representerer komponist Knut Avenstroup Haugen en ny æra for spillmusikk laget i Norge.

«En innflytelsesrik stemme blant vår tids komponister»
Kristine Tjøgersen er den første norske komponisten som har mottatt Ernst von Siemens-stiftelsens komponistpris. «Et stort og viktig gjennombrudd», sier komponist og direktør for Festspillene i Bergen, Lars Petter Hagen.

REPORTASJE: Festivalsommer med bismak
Musikkens politiske kraft og protestens plass i kulturen har fått ny aktualitet.

Det Burde sa. Det Benjamin Staern gjorde.
"Borde ska inte styra handen, hjärtat eller hörseln," skriver den svenske komponisten Benjamin Staern. Les hans reaksjon på Cathrine Winnes' tekst om den samme "Burde", som så ofte hjemsøker den skapende.