Minimal Online Business Facebook Cover Photo - 1

Spilleplan for Oslo-Filharmonien

Her finner du det komplette programmet for Oslo Filharmoniske Orkester frem til sommeren. I tid går vi fra kommende ukes oppsetting av Verdis «Luisa Miller» til den tradisjonelle Sommer i Kollen-konserten 17. juni.

Kalender

Västanå Sessions

02/08/2024 Kl. 18:00

Hopalong AKA i bakgården på Folk

03/08/2024 Kl. 19:00

Oslo

Féile Oslo 2024

15/08/2024 Kl. 19:00

Oslo

Féile Oslo 2024 åpningskonsert

15/08/2024 Kl. 19:00

Oslo

Storstilt opera: «Luisa Miller»

Onsdag 24. og fredag 26. januar
Dirigent: Nello Santi
I rollene:
Adriana Marfisi, sopran Luisa Miller
Maurizio Granziani, tenor Rodolfo
Robert Hyman, baryton Miller
Randi Stene, mezzo Federica
Paolo Battaglia, bass Grev Walter
Günter von Kannen, bass Wurm
Tuva Semmingsen, mezzo Laura

Medv.: Oslo Filharmoniske Kor
Verdi: Luisa Miller

Konsertene gis med støtte fra Oslo-Filharmoniens Venner

Klassisk lørdag
Lørdag 27. Januar kl 1300 i Universitetets Aula
Dirigent: Mariss Jansons
Programvert: Asbjørn Schaathun
Mozart: Symfoni nr. 33
Beethoven: Symfoni nr. 7

Hélène Grimaud i Rakhmaninovs 2. Klaverkonsert
Torsdag 1. og fredag 2. februar – Serie C og B – CG
Dirigent: Thomas Dausgaard
Solist: Hélène Grimaud, klaver
Lutoslawski: Chain 3
Rakhmaninov: Klaverkonsert nr. 2
Bartók: Konsert for orkester

Stor musikk i lite format
Lørdag 3. februar – Kammer
Nationaltheatret kl. 13.00
Mozart: Hornkvintett i Ess-dur
Penderecki: Cadenza for solo bratsj
Martinü: Tre madrigaler
Debussy: Sonate for fløyte, bratsj og harpe
Oslo-Filharmonikere på fiolin, bratsj,
cello, fløyte, horn og harpe

Berglund med Sjostakovitsj
Torsdag 8. og fredag 9. februar – Serie A og D
Dirigent: Paavo Berglund
Solist: Per Flemström, fløyte
Mozart: Fløytekonsert nr. 1
Sjostakovitsj: Symfoni nr.8

Mirakelkpianisten Volodos
Torsdag 15. og fredag 16. februar – Serie E (torsdag)
Dirigent: David Zinman
Solist: Arcadi Volodos, klaver
Prokofjev: Klaverkonsert nr. 2
Rakhmaninov: Symfoni nr. 3

Stor musikk i lite format
Lørdag 17. februar – Kammer
Nationaltheatret kl. 13.00
Sjostakovitsj: Strykekvartett nr. 8
Ligeti: Seks bagateller for blåsekvintett
Rossini: Kvartett
Strykekvartett, blåsekvartett og -kvintett fra OFO

Slagverkskonsert på Cosmopolite
Fredag 23. februar
Cosmopolite kl 21.00. (Dørene åpner klokken 20.00)

Xennakis:Rebond
(m/ Eirik Raude – solo)
Reich: Drumming
(m/ Christian Berg, Terje Viken, Rolf Cato Raade, Trygve Wefring)
Miki:Marimba Spiritual
(m/ Eirik Raude, Terje Viken, Trygve Wefring. Solist: Christian M.. Berg)
Takemitsu: Raintree
(m/ Christian Berg, Terje Viken, Eirik Raude)
Thommessen: Maldoror
(m/ sangere: Thor Inge Falch, Nils Harald Sødal. Slagverk: Christian Berg, Eirik Raude, Rolf Cato Raade, Trygve Wefring . Dirigent: Terje Viken. Bilder: Madeleine Sandell (projiseres på scene-lerret)

    Tre store fra Ungarn
    Torsdag 1. og fredag 2. mars – Serie A og B
    Dirigent: Eliahu Inbal
    Solist: Sveinung Bjelland, klaver
    Bartók: Musikk for strengeinstr., slagverk og celesta
    Liszt: Klaverkonsert nr. 2
    Kodály: Suite fra Háry Janos

    Stor musikk i lite format
    Lørdag 3. mars – Kammer
    Nationaltheatret kl. 13.00
    Prokofjev: Sonate for to fioliner
    Bartók: Duetter
    Bacewicz: Fiolinkvartett
    Krämer: Preludium for fire fioliner
    Heyerdahl/Kreizler: Variasjoner over et tema
    Telemann: Konsert i D-dur
    Andrefiolinistene i
    Oslo Filharmoniske Orkester

    Joshua Bell
    Torsdag 8. og fredag 9. mars – Serie C og D
    Dirigent: Claus Peter Flor
    Solist: Joshua Bell, fiolin
    Matthus: Die Windsbraut
    Barber: Fiolinkonsert
    Mendelssohn: Symfoni nr. 3 – Den skotske

    Livets Dans
    Torsdag 15. og fredag 16. mars – Concerto Grosso
    Dirigent: Manfred Honeck
    Solist: Nestor Marconi, bandoneon
    Medv.: Dansere fra Nasjonalballetten
    Grieg: Suite fra Holbergs tid – komplett, i danseversjon
    Piazzolla: Konsert for bandoneon og orkester
    Piazzolla: Adiós Nonino
    Ravel: Alborada del gracioso
    Ravel: Bolero – i danseversjon, for første gang i Norge

    Stor musikk i lite format
    Lørdag 17. mars – Kammer
    Nationaltheatret kl. 13.00
    Hindemith: Sonate for fire horn
    Tsjaikovskij: Souvenir de Florence
    Oslo-Filharmonikere på horn, fiolin, bratsj og cello

    Zemlinskys lille havfrue
    Torsdag 22. og frdag 23. mars – Serie E og B
    Dirigent: Manfred Honeck
    Zemlinsky: Die Seeungfrau (Den lille havfrue)
    Brahms: Symfoni nr. 2

    Klassisk lørdag
    Lørdag 24. mars – Klassisk lørdag
    Universitetets aula kl. 13.00
    Dirigent: Manfred Honeck
    Konsertvert: Asbjørn Schaathun
    Beethoven/Honeck: Strykekvartett i orkesterarr.
    Mozart: Grand partita for blåsere

    Dirigentlegenden Previn
    Torsdag 29. og fredag 30. mars – Serie A (torsdag)
    Dirigent: André Previn
    Solist: Harolyn Blackwell, sopran *
    Medv.: Jazzkvintett:
    André Previn, klaver – Petter Katerås, trompet – Helge Havsgård Sunde, trombone –
    Frode Berg, bass – Knut Aalefjær, trommesett
    Previn/Morrison: Honey and Rue *
    Previn: Vokalise
    Mahler: Symfoni nr. 4 *

    Stor musikk i lite format
    Lørdag 31. mars – Kammer
    Nationaltheatret kl. 13.00
    Fliflet Bræin: De glade musikanter
    Linde: Trio for fiolin, bratsj og cello
    Blåsere og strykere fra OFO

    Verdi: Requiem
    Torsdag 5. og fredag 6. april – Serie C og D
    Dirigent: Nello Santi
    Solister:
    Adriana Marfisi, sopran
    Vitalba Mosca, mezzo
    Maurizio Graziani, tenor
    Franco De Grandis, bass
    Medv.: Oslo Filharmoniske Kor og Valenkoret

    Fra den nye verden
    Torsdag 19. april – Serie A
    Dirigent: Gerd Albrecht
    Dvorák: Ouverture til Karneval
    Smetana: Ma Vlast (Moldau)
    Smetana: Sarka
    Dvorák: Symfoni nr. 9 – Fra den nye verden

    Brahms fiolinkonsert m/ Kraggerud
    Torsdag 26. og fredag 27. april – Serie C og B
    Dirigent: Marek Janowski
    Solist: Henning Kraggerud, fiolin
    Bach/Webern: Ricercata fra Musikalisches Opfer
    Brahms: Fiolinkonsert
    Schumann: Symfoni nr. 4
    Solistverk og symfoni er endret fra Sesongprogram 2000-01

    Mendelssohns fiolinkonsert
    Torsdag 10. og fredag 11. mai – Serie A og B
    Dirigent: Daniel Harding
    Solist: Jon Elsrud Gjesme, fiolin
    Benjamin: Palimpsest
    Mendelssohn: Fiolinkonsert
    Suk: Symfoni nr. 2 – Asrael

    Barnekonsert: 17. Mai program
    Tirsdag 15. og onsdag 16. mai – Barneserien
    Universitetets aula
    Tirsdag kl. 18.00, onsdag kl. 12.00 og 14.00
    Dirigent: Peter Szilvay
    17. mai i byen – for de minste
    Medvirkende og program gjøres kjent senere

    Jansons tilbake
    Onsdag 23. mai
    Dirigent: Mariss Jansons
    Solist: Charlotte Hellekant, mezzo
    Mozart: Symfoni nr. 33
    Beethoven: Symfoni nr. 8
    (pause)
    Berio: Tolv folkesanger
    Berlioz: Symphonie fantastique

    Sommerkonsert i kollen
    Søndag 17. juni
    Holmenkollen Skiarena kl. 14.00
    Arrangør/billetter: Skiforeningen
    Dirigent: Manfred Honeck
    Solist: Solveig Kringlebotn, sopran
    Smetana: Ouverture til Den solgte brud
    Wagner: Kor fra Tannhäuser
    Wagner: Sentas arie fra Den flyvende Hollender
    Weber: Jegerkor fra Friskytten
    Stravinsky: Vårofferet, del 1
    Thrane: Ågots fjellsang fra Fjelleventyret
    Verdi: Slavekor fra Nabucco (Nebukadnesar)
    Puccini: Arie fra Madame Butterfly

    Tid og sted når ikke noe annet er oppgitt: Oslo Konserthus, kl. 19.30

    Alle konserter er med Oslo Filharmioniske Orkester eller grupper fra orkesteret.

    For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.