De fire vil diskutere spørsmålet: Hva er en (musikalsk) idé? Ordstyrer for kveldens forum er Emil Bernhardt.
Bakgrunnen for temaet er en opplevelse av at vi i dag står overfor ikke bare en mengde ulike ideer, men også mange ulike typer ideer; alt fra de ”rent musikalske” ideene, over eksempelvis bearbeidelser av allerede eksisterende materiale, til store og omfattende konseptuelle ideer som f.eks. å presentere ny musikk på Oslo City eller i en campingvogn, heter det i en melding fra NMK (Ny Musikks Komponistgruppe):
— Vi kunne ønske at hver enkelt komponist kunne gi en personlig vinkling, gjerne med utgangspunkt i følgende spørsmål: hva er en (musikalsk) idé? Finnes det gode og dårlige ideer? Hvor viktig er det at ideen er god?
Emil Bernhardt, født 1979 i Oslo, har bakgrunn som utøvende fiolinist. Han har studert komposisjon ved Norges musikkhøgskole (2000-2005), og han har også hatt et studieopphold ved Staatliche Hochschule für Musik i Freiburg med professor Mathias Spahlinger.
Bernhardt har skrevet for flere ensembler, blant annet Oslo strykekvartett, Cikada strykekvartett, Oslo Camerata og ensemble asamisimasa. Han fikk bestillingsverk fra Kringkastingsorkesteret i forbindelse med jubileet for unionsoppløsningen i 2005. Hans verk er blitt fremført ved festivaler i inn- og utland som Druskomanija Litauen 03, UNM i Stockholm 2004, Borealis/Bergen 2004, Ilios/Harstad 2005 og Ultima 2005. Emil Bernhardt har hatt flere styreverv i Ny Musikk. For tiden er han redaktør for tidsskriftet Parergon.
Parergon Forum: Hva er en musikalsk ide?
23.mai 2007
kl 19.00, Tollbugata 28, Oslo

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger
Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.




















































