Simon Halsey er sjefsdirigent for Rundfunkchor Berlin og regnes som en av verdens fremste kordirigenter. Sammen med Berlinerfilharmonikerne har Halsey og Rundfunkchor vunnet Grammy-prisen for “Best Choral Performance” både i 2008 og 2009.
Søndag 29. november kl. 19.30 dirigerer Halsey KorVest i en konsert med kormusikk fra de britiske øyer.
Konserten fokuserer på musikk fra det 20. århundre (Britten, Taverner, Rutter, Macmillan m.fl), samtidig som det trekkes forbindelseslinjer til renessansen, barokken og romantikken (Gibbons, Purcell og Stanford m.fl). Konsertprogram vedlagt.
Samarbeidet med Simon Halsey er et ledd i arbeidet med å utvikle KorVest som et profesjonelt prosjektbasert kor i Bergen. KorVest mottar støtte til profesjonalisering av kor fra Norsk kulturråd.
BRITISK KORMUSIKK FRA
GIBBONS TIL RUTTER
Orlando Gibbons(1583-1625):
Almighty &Everlasting God
John Tavener (1944-):
The Lamb
Thomas Weelkes (1575-1623):
Alleluia, I heard a voice
John Blow(1649-1708):
Salvator mundi
Anthony Pitts (1969-):
Adoro te
Henry Purcell (1659-95):
Jehovah,quam multi sunt hostes
Charles Hubert Hastings Parry
(1848-1918):
My soul,there is a country
James Macmillan (1959-):
In splendoribus sanctorum
Charles Villiers Stanford (1852-
1924):
Beati quorum via
Kenneth Leighton( 1929-):
Paean
Benjamin Britten (1913-1976):
Rejoice in the lamb
Howard Goodall (1958-):
The Lord is my shepherd
John Rutter (1944-):
Christ the Lord is risen again

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

– Vi trenger en ny økonomi. En økonomi for fremtiden.
KRONIKK: – Vi må ha et nytt økonomisk system. Vi må legge inn tall for det som gir menneskeverd og forståelse. Ut med tall som gagner de som gjør seg rike på umenneskelighet og jordens undergang. Det haster sånn.

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger
Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.
















































