Lars-Anders-Tomter-14-photo-by-Nikolaj-Lund

Sikter mot 11 tusen

Det skal svinge hardt langs aksen Parkteatret - Chat Noir i hovedstaden denne uka. Årets publikumsmål for Oslo Jazzfestival er på11000.

Jazz

Siden alt foregår innendørs nærer ikke festivalsjef Edvard Askeland samme redsel for regn som nylig avholdte Øyafestival. En annen betydelig forskjell er at Oslo Jazzfestivals økonomi ikke hviler på ølsalg.
— Vi bruker infrastrukturen musikkbyen Oslo har, sier Askeland og viser til at festivalens konserter finner sted på etablerte spillesteder over hele byen.
Repertoaret bør forøvrig være et funn for saksofon-frelste. Askeland har ikke snakket høyt om noen særinstrument-festival, men faktum er at det er tett mellom store saksofonnavn på lista. Her nevnes: Bodil Niska, Ornette Coleman, Petter Wettre, Archie Shepp, Bendik Hofseth.
Budsjettmålet for årets festival er i følge Askeland ca 11 000 billetter.
Stilmessig er det i følge Askeland «ikke noe vi ikke vil ha». Det gir byen en jazzfest som spenner fra Supersilent («opptadert jazz, Garbarek 2.0″, som Ballade skrev ifjor) til Aspheim Oldtimers.
Festivalprogrammet finner du [link id=65728 title=»HER»].
Oslo Jazzfestival ble arrangert for første gang i 1986 og har siden 2007 vært ledet av Edvard Askeland.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio