Etter at Olav Dale, Eirik Hegdal, Geir Lysne og Anders Eriksson fra utredningsgruppen for store jazzensembler gikk ut offentlig med seks spørsmål, inviterte utvalgte styremedlemmer og ledelse i Norsk jazzforum til et møte om saken. Møtet skulle ha blitt avholdt forrige torsdag, men invitasjonen ble avslått. - Vi ser svært positivt på at NJFs styre inviterer til samtaler om saken, og vi oppfatter dette som en god utvikling. Imidlertid er det mange musikere som har gått ut med ønsker om større åpenhet rundt saken, og som gir uttrykk for at de spørsmål som er stilt til NJFs styre må besvares åpent, skriver de fire medlemmene i et åpent innlegg.
Et stort underskudd i Vossa Jazz har ført til at det ikke har vært penger i kassa til å utbetale alle musikerhonorarer. Dette har rammet festivalkomponist Trygve Seim, og musikerne bak avbestillingsverket «Flesk», som ikke har mottatt sine avtalte vederlag. Seim og Øyvind Dahlstrøm fra «Flesk» har gått ut med hard kritikk av festivalen i Ballade. Nå melder improvisasjonsmusiker Frode Gjerstad seg på, og retter i dette innlegget flere spørsmål til Norsk Jazzforum, en interesseorganisasjon som arbeider for å fremme jazzens vilkår kulturpolitisk, kunstnerisk og pedagogisk : - Jeg trodde at Jazzforum også var til for musikerne som er medlemmer av organisasjonen, skriver blant annet Gjerstad i dette innlegget.
I et innlegg publisert på Ballade etterlyser Frode Gjerstad engasjement fra Norsk jazzforum i saken rundt manglende honorarutbetalinger fra Vossa Jazz. I dette svaret fra Norsk jazzforum skriver styreleder Harald Devold at organisasjonen faktisk har engasjert seg på flere fronter: - Videre har Norsk jazzforum hatt en aktiv dialog med styret i Vossa Jazz, og også møte med Musikernes fellesorganisasjon (Mfo). Som fagforening har Mfo jobbet for musikerne i denne saken, og Norsk jazzforum har sett det som naturlig å støtte opp om og følge opp dette arbeidet, skriver blant annet Devold i dette svaret til Gjerstad.
I et nylig innlegg på Ballade spurte jazzmusiker Frode Gjerstad: - Burde ikke Jazzforum kunne tre støttende til og hjelpe Trygve (Seim) ut av en situasjon der han er totalt uskyldig? (...) Eller er Norsk Jazzforum blitt så distansert fra musikerne at man ikke engang tenker slike tanker? Musikerkollega Jan Gunnar Hoff uttrykker her støtte til Gjerstad og griper videre tanken om å «vekke til live» Foreningen Norske Jazzmusikere. - Det faktum at norske jazzmusikere ofte står alene med sine krav har aktualisert behovet for et uavhengig talerør á la FNJ, mener Hoff.
Deler av arbeidsgruppen som utarbeidet utredningen «Store jazzensembler - dynamiske og forutsigbare» i 2004, uttrykker mistillit til Norsk jazzforums behandling av utredningen. I dette innlegget skriver deler av arbeidsgruppen blant annet: - Den enstemmig avgitte utredningen ble endret av styret på vesentlige punkt uten at de øvrige medlemmene av utvalget ble orientert. Likevel ble utredningen offentliggjort med utvalgets navngitte medlemmer som avsender. Dette oppfattes som dokumentforfalskning.
Harald Devold, styreleder i Norsk jazzforum, gir her et tilsvar til kritikken framført av utredningsgruppen bak ”Store jazzensembler – dynamiske og forutsigbare”. Devold innleder sitt svar slik: - Etablering av en støtteordning for fem store jazzensembler har vært blant Norsk jazzforums tre prioriterte saker de siste årene. Styret i Norsk jazzforum finner det sterkt beklagelig at deler av utredningsgruppa uttrykker manglende tillit til organisasjonens styre i denne saken. Det har vært en løpende dialog med deler av utredningsgruppen for å oppklare uklarheter i saksgangen. Devold går gjennom saksgangen og skriver videre at det ble gjort enkelte endringer i utredningen: - Tilstede var tre representanter for styret i Norsk jazzforum, inkludert to musikerrepresentanter fra utredningsgruppen.
Av Olav Dale, Eirik Hegdal, Geir Lysne, Anders Eriksson
Undertegnede fire medlemmer av Norsk jazzforum har mottatt en invitasjon om å møte utvalgte styremedlemmer og ledelse i NJF i Oslo førstkommende torsdag 21. september. Hensikten er å drøfte forholdene rundt utredningen om store jazzensembler
Vi ser svært positivt på at NJFs styre inviterer til samtaler om saken, og vi oppfatter dette som en god utvikling. Imidlertid er det mange musikere som har gått ut med ønsker om større åpenhet rundt saken, og som gir uttrykk for at de spørsmål som er stilt til NJFs styre må besvares åpent.
På den bakgrunn vil det ikke være riktig av oss å gå i et slikt møte før NJFs styre har svart på spørsmålene. Vi venter derfor til NJF som annonsert har behandlet spørsmålene på sitt styremøte 07 – 08.10. Deretter ser vi fram til å møte styret i NJF. I mellomtiden vil vi utarbeide noen forslag på løsninger som vi vi vil legge fram i møtet.
Vi ber om om at alle kontakter med oss skjer kollektivt og skriftlig pr. e-post. Det har forekommet en rekke telefonoppringninger fra administrasjon og styremedlemmer i NJF til oss som enkeltpersoner.
Vi håper på forståelse for at vi ikke ønsker slike henvendelser.
For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.