Per Anders Buen Garnås 2003

Resultater fra Oslokappleiken 2004

Sent, men forhåpentlig fremdeles godt: Ballade presenterer her resultatene fra den tradisjonelle Oslokappleiken, som ble avviklet med rekordbesøk 23. oktober. Det var som vanlig Laget for Folkemusikk som stod som arrangør, og Per Anders Buen Garnås fikk vandrepokalen for beste utøver på hardingfele til odel og eie etter å ha vunnet napp i denne for tredje gang. Andre klassevinnere var bl.a. Hans Sandum, Unni Løvlid, Ulf Arne Johannesen og Østerdølenes folkedanslag.

Folkemusikk

Landslaget for Folkemusikk melder at den tradisjonelle Oslokappleiken ble avviklet lørdag 23. oktober. Det var som vanlig Laget for Folkemusikk som stod som arrangør, og kappleiken hadde i år meget god deltakelse og rekordoppmøte med publikum. I alt stilte 66 startnummer opp i 25 forskjellige klasser. Det totale antallet deltakere lå mellom 130 og 140.

Landslaget for Folkemusikk hadde også et rekordartet oppmøte av publikum på kappleiken og festen om kvelden. Hele 115 stykker løste billett til kappleiken på dagen. Kappleiksgeneral Nils Øyvind Bergset mener dette viser en økende interesse for folkemusikk blant Oslofolk.

Fra premielistene kan vi rapportere om at Per Anders Buen Garnås fikk vandrepokalen for beste utøver på hardingfele til odel og eie etter å ha vunnet napp i denne for tredje gang. Kenneth de Gala fikk napp i en spesiell vandrepremie for beste dansespel. Dette er et tinnfat som er satt opp til den spelemannen som spiller best til dans for et dansepar i konkurranse.

De andre klassevinnerne var Hans Sandum (vanlig fele), Unni Løvlid (vokal folkemusikk), Anne Grethe og Rolf Bjørgan (dans vanlig fele), Liv Bergset og Nils Øyvind Bergset (dans hardingfele), Ulf Arne Johannessen (lausdans og durspel senior), Birgit Kollandsrud Friis (eldre folkemusikkinstrument) og Østerdølenes folkedanslag (lagdans).

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio